Alonso: Můj konec v F1 se blíží

Fernando Alonso si plně uvědomuje, že jeho čas v královně motoru se blíží ke konci. Dvaačtyřicetiletý Španěl zároveň přiznal, že neví, co bude po konci v F1 dělat.

Štítky: Aston Martin Fernando Alonso Zveřejněno 18. 06 2024 — Dominik Kovář

Fernandu Alonsovi oslaví v příštím měsíci 43. narozeniny. Posledním pilotem, který ve formuli 1 závodil v takto vysokém věku, je byl Michael Schumacher v roce 2012. Pokud Alonso a Aston Martin dodrží nedávno podepsanou smlouvu, svou kariéru pilota F1 si protáhne až do 45 let, což jsme viděli naposledy v 70. letech minulého století u Grahama Hilla.

Alonso již jednou svět formule 1 opustil. Po utrápených letech v McLarenu se po konci sezóny 2018 vydal za dobrodružstvím do jiných sfér motorsportu. Vyzkoušel si 500 mil Indianapolis, Le Mans a také Rallye Dakar. Láska k F1 byla natolik silná, že se v roce 2021 vrátil s Alpine. Od minulého roku působí v ambiciózním projektu Aston Martin. Na osm pódiových umístění z minulého roku Alonso zatím nenavázal, i přesto se rozhodl s týmem pokračovat až do roku 2026, kdy v rámci nových technických regulí přejde stáj na motory Honda.

Aktuálně je Alonso plný elánu a zapálení pro to, co dělá. Každopádně si plně uvědomuje, že jeho čas se ve formuli 1 blíží ke konci. “Vím že to znovu brzy přijde a tentokrát na 100 procent řeknu F1 definitivní sbohem a vlastně nevím, co budu dělat dál. Je to zvláštní, protože máme tu čest jezdit v jednom z dvaceti vozů formule 1, takže je logické, že to budete rádi dělat, dokud jste rychlí a šťastní. Zároveň ti ale to bere všechno, co tě dělá v životě mimo F1 šťastným,” řekl Alonso.

Max Verstappen již několikrát prohlásil, že ve formuli 1 může skončit mnohem dříve, než si někteří myslí. Alonso říká, že ve Verstappenovo věku přemýšlel podobně: “Pamatuji si, že to bylo v roce 2007. Podepsal jsem tříletou smlouvu s Mclarenem poté, co jsem byl mistrem světa s Renaultem a byl jsem si na 200 procent jistý, že to je moje poslední smlouva. Pak jsem si myslel, že rok 2018 je moje poslední sezóna v domnění, že to pro mou kariéru stačí. Zjistil jsem, že i když jsem se rozhodl přestat, nemohl jsem.”