Alonso, Kovalainen a Briatore jsou mezi podezřelými z daňových úniků

V rámci aféry SwissLeaks vyplavalo na povrch několik jmen spojených s formulí 1.

2 Štítky: Fernando Alonso Flavio Briatore Heikki Kovalainen Zveřejněno 9. 02 2015 — Jan Pastorek

V rámci aféry SwissLeaks vyplavalo na povrch několik jmen spojených s formulí 1.

Novináři francouzského listu Le Monde pracovali několik let na velké aféře nelegálního ukrývání peněz v ženevské pobočce banky HSBC, kterou pojmenovali SwissLeaks, a ve spolupráci s šedesáti dalšími národními listy zveřejnili první poznatky svého vyšetřování.

Podle dat, která získali od bývalého informatika HSBC Hervého Falcianiho, byl mezi roky 2005 a 2007 vytvořen systém, který pomáhal lidem z různých zemích světa ukrýt peníze ve Švýcarsku. Většinou z daňových důvodů, v některých případech šlo ale i praní špinavých peněz. Celkem se jednalo o 100 tisíc lidí, kteří do Švýcarska převedli téměř 180 miliard eur.

Na seznamu klientů HSBC jsou sportovci, umělci, politici, ale i řada veřejně neznámých lidí. Z pohledu formule 1 je zajímavé, že mezi podezřelými z daňových úniků jsou bývalý šéf týmu Renault Flavio Briatore, Fernando Alonso a Heikki Kovalainen. Například Briatore měl na 38 různých účtech umístit 73 miliónů dolarů. Podle jeho advokáta bylo vše legální.

Alonso měl u HSBC účty od roku 2002. Nejdříve na jméno Fernando Alonso Diaz, poté na kódované označení MAFDAF851. Celkem na nich bylo 42,3 miliónu dolarů. Španělský pilot v letech 2006 až 2010 byl rezidentem Švýcarska a podle jeho manažera Abada všechny tyto peníze danil a o účtech informoval španělské úřady.

Kovalainen se stal klientem HSBC v roce 2006, měl celkem tři účty, dohromady na nich přes 130 tisíc dolarů. V té době byl rezidentem Velké Británie.

Na seznamu jmen se objevilo ještě jedno jméno z motorsportu, a to Valentino Rossi. Jeho advokát tuto kauzu komentoval tím, že devítinásobný mistr světa svoji situaci s italskými daňovými úřady už vyřešil pokutou 30 miliónů eur.

Zdůrazněme, že se jedná o závěry novinářského vyšetřování, takže se jde o podezření, která budou muset případně prokázat příslušné orgány. Nicméně třeba ve Francii už je v této souvislosti vyšetřováno státními orgány přes tři tisíce lidí.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář