Alonso jen se štěstím neboural

Fernando Alonso přiznal, že měl velké štěstí, že si dokázal poradit s nebezpečnou situací ve třetí zatáčce v pozdější fázi závodu. Velkou dávku štěstěny měl Španěl přitom už v prvním kole, kdy kolidoval hned se třemi soupeři.

Štítky: Alpine Fernando Alonso GP Nizozemska Zveřejněno 6. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Po závodě se pilot Alpinu vyjádřil k situaci v prvním kole, kdy měl kontakt s několika dalšími auty, včetně týmového kolegy Ocona. Dvojnásobný mistr světa do závodu startoval devátý, po prvním kole byl ale už na sedmé pozici, když riskantní jízdou získal dvě pozice.

„Měl jsem v plánu jet na vnější straně první zatáčky, abych měl čistou stopu. Giovinazzi měl ale stejný nápad, byl na vnějšku první zatáčky a trochu můj plán blokoval. Musel jsem proto v zatáčce 2 a 3 improvizovat. Bylo tam hodně aut a v jeden moment jsem byl na trávě.

Ve třetí zatáčce jsem se rozhodl jet opět vnějškem a udržoval jsem si dobrý rytmus. Jenže tam byl Carlos (Sainz) a byl s Ferrari uprostřed trati, kvůli tomu jsem musel zpomalit. Jenže potom bojovali Carlos a Giovinazzi až do sedmé zatáčky a využil jsem situace, abych získal ještě jednu pozici,“ vysvětluje Alonso.

Během turbulentního prvního kola má Alonso za to, že měl kontakt hned se třemi jezdci kolem sebe. „Myslím, že mě zasáhl Esteban v první zatáčce, Russell ve druhé a Giovinazzi v šesté. Jsem rád, že jsem měl dnes robustní pneumatiku a nedošlo k defektu.“

V posledním kole se Alonso ještě dostal před Carlose Sainze na šesté místo. Pilot Ferrari se trápil na starých a sjetých pneumatikách. Mistr světa z let 2005 a 2006 však přiznal, že měl v posledním kole ve třetí zatáčce obavy, jelikož během předjížděcího manévru málem boural.

„Byl to rozhodně stresující okamžik. Carlose jsem v závěru závodu rychle stahoval a následně s ním svedl souboj. V první zatáčce v posledním kole jsem udělal tah, který byl OK, ale Carlos sešlápnul brzdu o něco později a málem jsme se srazili.

Další divoký moment byl ve třetí zatáčce, kdy jsem během předjíždění zablokoval přední kola a jel jsem širší stopou než obvykle. Nebudu přehánět, ale byl jsem tak 10 centimetrů od zdi. Není to tak, že bych předváděl něco magického, měl jsem jen čisté štěstí, že vše dobře dopadlo,“ uzavřel Španěl.