Alonso: F1 by se měla vrátit do doby před deseti lety

Dvojnásobný mistr světa připustil, že jeho setrvání ve formuli jedna bude záviset jednak na výkonech McLarenu, jednak na tom, jakým směrem se královna motorsportu vydá. Osobně by se přikláněl k pravidlům, která nebudou tolik chránit malé týmy a budou připomínat F1 z roku 2005. Španělský jezdec, který je pravděpodobně nejlépe placeným pilotem v jezdeckém poli, pro ročník 2015…

Štítky: Fernando Alonso Zveřejněno 17. 12 2015 — Lukáš Štěrovský

Dvojnásobný mistr světa připustil, že jeho setrvání ve formuli jedna bude záviset jednak na výkonech McLarenu, jednak na tom, jakým směrem se královna motorsportu vydá. Osobně by se přikláněl k pravidlům, která nebudou tolik chránit malé týmy a budou připomínat F1 z roku 2005.

Španělský jezdec, který je pravděpodobně nejlépe placeným pilotem v jezdeckém poli, pro ročník 2015 přestoupil z Ferrari do McLarenu, kde si prožil doslova hororový ročník na samotném chvostu pole.

Teď by však mělo přijít zlepšení. Alonso se domnívá, že McLaren přes zimu stáhne až dvě sekundy ze svojí ztráty. „Myslím, že je to možné. Jsou určité věci, které vytvářejí velkou část času na kolo a které jsou už vyřešeny pro příští rok, věci, které nelze jednoduše změnit během sezony. Vypadá to velmi dobře,“ přiznal závodník, jenž si už angažmá u McLarenu vyzkoušel v sezoně 2007.

Po konci aktuálního ročníku kolovaly zvěsti, že Ron Dennis nabídl Alonsovi dovolenou od závodění pro případ, že by se vůz nepodařilo zlepšit. To ale podle španělského pilota nepřipadá v úvahu. Nevylučuje však, že by v případě další nevydařené sezony mohl formuli jedna opustit.

„Musíte být otevřeni všem možnostem. Právě teď si myslím, že je to moc daleko, abych se tím zabýval. Uvidíme, co se stane v nadcházejících osmnácti měsících, zda splníme naše cíle a jakým směrem se vydá formule jedna,“ řekl Alonso.

Ten se v poslední době totiž často ohrazuje vůči aktuálním pravidlům. Ta by však měla pro rok 2017 dostát nemalých změn. Co by Španěl chtěl mít ve formuli jedna jinak? „Silnější motory, více výkonu a možná i přítlaku. Více svobody ve vývoji a testování. Jako tomu bylo před deseti lety.“

Podle pilota McLarenu jsou současné regule příliš konzervativní, protože se ohlížejí na malé týmy, jenž nedisponují dostatečnými finančními prostředky. „Pokud si některé týmy nemohou dovolit testovat, je to přirozené, to je sport. Real Madrid si může dovolit koupit některé hráče, a jiné kluby zase nemohou.

Ale Real se jim za to nemůže omlouvat. F1 se vždycky snažila chránit malé týmy, ale pokud nemohou testovat, tak zkrátka nemohou testovat,“ prohlásil jezdec, jenž v letošním roce skončil na sedmnácté pozici.

Motorsport / Formel 1 : Grosser Preis von Italien 2005 , Fernando Alonso (ESP, Renault), www.hoch-zwei.net , copyright: HOCH ZWEI / Michael Kunkel

Diskuse k článku

Napsat komentář