Indy 500: Alonso bude potřebovat pomoc ostatních jezdců

Fernando Alonso přiznal, že bude potřebovat rady ostatních pilotů, aby byl v květnovém závodě IndyCar konkurenceschopný. Pomoci by mu měli jezdci týmu Andretti Autosportu, za nějž Španěl 500 v Indianapolis pojede – Ryan Hunter-Reay, Marco Andretti, Alexander Rossi a Takuma Sato.

Štítky: Fernando Alonso IndyCar Zveřejněno 24. 04 2017 — Lukáš Štěrovský

„Potřebuji se všechno naučit. Kdybych na to měl být sám, zabere to dva roky. S někým dalším to je tak na šest měsíců. Já mám ale jen dva týdny. Budu potřebovat hodně pomoci,“ připouští Fernando Alonso.

Když byl dotázán na to, zdali očekává, že s ohledem na nulové zkušenosti z oválového závodění pojede během prvního tréninku rychle, odpověděl pilot McLarenu následovně: „Záleží na tom, co považujete za rychlé.

Abych byl konkurenceschopný, budu potřebovat pomoci. Jsem otevřený všemu, vím, že je to úplně jiná série, vozy jsou odlišné a vysokorychlostní ovály vyžadují jezdecký styl, který je zcela odlišný a který teď ještě nemám.“

I z tohoto důvodu Alonso navštívil během víkendu závod v Alabamě. Odtamtud se přesunul do sídla týmu Andretti Autosport v Indianapolis, kde během pondělí testoval na simulátoru. Z Ameriky Španěl odcestuje přímo do Soči, které je dějištěm dalšího závodu formule 1. 3. května je na programu soukromý test přímo na okruhu v Indianapolis, jehož se dvojnásobný mistr světa F1 zúčastní.

Ten si je vědomý, že k dobrému výsledku v závodě musí absolvovat co nejpečlivější přípravu. „Nastavení vozu je extrémně důležité, protože rozdíly tu jsou milisekundové. Je třeba nastavit auto na odlišné pasáže závodu, odlišné směry větru, různé množství paliva, různé opotřebení pneumatik – existuje mnoho věcí, které mohou udělat rozdíl a o kterých zatím nemám ponětí.“

Jaké šance dávají jedné z ikon formule 1 ostatní piloti IndyCar? „Jakmile absolvuje prvních pár výjezdů, získá tempo a začne to ‚řezat‘, začne se ptát na nejrůznější věci,“ uvažuje Hunter-Reay, vítěz Indy 500 z roku 2014. „Chvíli mu zabere se přizpůsobit otevřené atmosféře, kterou v týmu máme. F1 má tendenci stavět kolem pilotů zdi, takže to bude první úkol – musí si zvyknout na sdílení informací s kolegy.

Bude zatáčet doleva v rychlosti 230 mil v hodině a se zdí po pravé straně. Bude to pro něj hodně odlišné,“ dodává Hunter-Reay. Nápomocí Alonsovi by měli být hlavně Takuma Sato a Alexander Rossi. Oba totiž mají zkušenosti s F1, navíc Rossi vyhrál loňský jubilejní stý závod ve Staré cihelně.

Alonsův krok schvaluje i bývalý pilot F1 Juan-Pablo Montoya, který v Indy vyhrál v letech 2000 a 2015. „Bude to pro něj zatím největší výzva. Nikdy nejel v závodě, který je tak dlouhý. A pak je tu provoz na trati. Tomu bude muset porozumět. Myslím si, že je dostatečně trpělivý na to, aby to během týdne zvládl.

Myslím, že bude v pohodě. Je to dobrý pilot a bude mít dobré kolegy. Už to před ním zkoušeli i jiní a dopadli dobře. Není žádný důvod k tomu, aby se mu nezadařilo,“ dodal Montoya, který s Alonsem závodil v F1 mezi roky 2001-2006.

A jak Alonso odpověděl na otázku, zda se těší na další souboj s Montoyou? „Nevím, jestli bude vpředu a budu s ním tak moci bojovat,“ pobavil Španěl vtípkem přítomné novináře.

Foto: usatodaysports.files.wordpress.com

Diskuse k článku

Napsat komentář