Alfa Romeo váhá: pro rok 2022 nechce nováčka

Šéf Alfy Romeo Fréderic Vasseur by pro příští rok ve svém týmu raději viděl zkušenějšího Albona než nováčka de Vriese. Francouz má z nového pilota obavy a současně uvedl, že ve hře je pořád i Antonio Giovinazzi.

Štítky: 2022 Alfa Romeo Frederic Vasseur Zveřejněno 5. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Kimi Räikkönen před víkendem v Nizozemsku oznámil, že na konci roku odejde z formule 1 a jeho náhradou by měl být Valtteri Bottas. Oficiální potvrzení se očekává už příští týden. Nicméně druhé místo v týmu zůstává stále volné.

Antonio Giovinazzi, který u Alfy aktuálně závodí, má pořád šanci si své místo udržet. Italovy naděje ale prudce klesly poté, co došlo ke změně ve smlouvě mezi Alfou Romeo a Ferrari. Maranello mělo doteď právo na jednu sedačku v týmu a smělo si do ní posadit kteréhokoliv juniora, to už ale neplatí.

Pokud ve švýcarském týmu skončí i Giovinazzi, budou na jeho místo největšími favority Alex Albon a Nyck de Vries, kteří spolu ‚bojují‘ i o sedačku ve Williamsu. Podle posledních spekulací je situace taková, že jeden získá místo v Hinwilu a druhý v Grove, rozhoduje se jen o tom, kdo půjde kam.

Zaměstnavatelé Albona a de Vriese (Christian Horner a Toto Wolff) v tuto chvíli lobují u šéfů týmů a snaží se svému jezdci vyjednat co nejlepší postavení. Šéf Alfy Romeo už naznačil, že větší šanci by měl v jeho stáji Albon. Vasseur má za to, že pro nováčky bude příští rok náročný, nikoliv kvůli novým pravidlům, ale kvůli omezenému testování.

„Nejsem si jist, zda nová pravidla nováčkům skutečně tolik ublíží. Mě osobně více znepokojuje omezené testování. Příští rok budeme mít k dispozici jen velmi málo dnů a do toho mohou přijít špatné podmínky jako před dvěma lety (tehdy v Barceloně sněžilo) nebo budeme znovu v atypickém Bahrajnu.

Mohou přijít i další problémy, například se spolehlivostí a mnoho dalšího. My jako tým musíme všechny tyto scénáře a překážky zvážit a až poté učinit rozhodnutí. Vždy chci mít do poloviny sezony jasno o dalším roce,“ uvedl šéf Alfy Romeo.

Vasseur současně ale nevyloučil, že by se Giovinazziho definitivně zbavil. Smlouvu jde podle Francouze uzavřít vždy, stačí se jen domluvit na detailech.

„S Ferrari máme velmi úzký vztah, který chceme i nadále rozvíjet a musíme brát v potaz i jejich jezdeckou akademii. Výhodou je, že o budoucnosti jezdců se nemusíme rozhodnout dnes. Vím, že Antonio je součástí rodiny a je v dobré pozici. Odvádí s námi velmi dobrou práci.“

Co se týče potenciálního příchodu Valtteriho Bottase do týmu, nebyl Vasseur úplně sdílný. Dvojice spolupracovala ve formuli 3 a GP3 v letech 2009–2011, kdy byl Francouz Bottasovým šéfem.

„Máme omezený počet sedaček a omezený počet jezdců, kteří by za nás mohli závodit a upřímně si dokážu představit všechny kombinace těchto jezdců. Valtteriho mám rád, ale to že na něj mám dobré vzpomínky neznamená, že mu dám okamžitě auto,“ vtipkoval Vasseur.