Simulátor Alexe Albona stojí téměř 1,5 milionu korun
Alex Albon zvítězil ve včerejší virtuální GP Brazílie i zásluhou skvělé techniky. To, co má pilot Red Bullu mu může téměř každý závodník závidět. I když si každý staví svůj simulátor, stále záleží na penězích.
Albon je jedním z těch pilotů, kteří se rozhodli pro simulátor od Cool Performance, který využívá kapalinové chlazení, díky čemuž je simulátor hodně tichý.
Lando Norris používá produkt od stejného výrobce, jelikož Cool Performance souvisí s jeho bratrem, který se ve firmě podílí na stavbě simulátorů. Mezi další uživatele patří například druhý pilot McLarenu Carlos Sainz.
Albonův simulátor je postaven na soupravě Pro-Sim Evolution F1. Jedná se o seriózní sestavu, kterou již používají některé týmy ve Formuli 2 a dalších juniorských kategoriích. Robustní hliníkový rám o hmotnosti 120 kilogramů nabízí širokou škálu možností přizpůsobení různým pilotům a případně vozům, které chtějí otestovat.
Elektronicky nastavitelné pedály umožňují Albonovi nastavení výšky tak, jak by tomu bylo v jeho reálném světě jeho Red Bullu RB16. Pedály samy o sobě zahrnují hydraulický brzdový systém a nastavitelný plynový pružinový pedál. Kromě toho musíte brzdový pedál stlačit až na 200 kilogramů k tomu, aby bylo možné zabrzdit.
Polohu sedadla a volant lze také doladit a tyto položky jsou samozřejmě součástí lepších simulátorů.
Albonův volant na simulátoru by na skutečném voze F1 nefungoval. Pilot Red Bullu má k dispozici Cube Controls Formula Pro, který zahrnuje mix tlačítek, otočné přepínače ve stylu F1 a multifunkční joystick. Čtyři pádla na zadní straně volantu umožňují spojkový systém ovládání startování a samozřejmě řazení.
Samotný volant je pak zapojen do profesionálního systému zpětné vazby vyráběného společností Leo Bodnar Electronics a používá se pro širokou škálu na simulátoru, včetně závodních automobilů nebo vojenských vozidel.
Jako třešničku na dortu si Albon užívá třech sedmadvaceti palcových monitorů bez velké odezvy.
Cena takové sestavy ale není pro každého, jelikož vychází přibližně na částku 1,5 milionu korun. Zajímavostí je, že běžná investice do simulátoru je maximálně sto tisíc korun.
Diskuse k článku