Albon je „příliš hodný člověk“. Inženýři si ho váží

„Příliš hodného“ Alexandera Albona pódiová příčka v Mugellu nakopne. Alespoň v to věří šéf Red Bullu Christian Horner, který má z premiérových stupňů vítězů svého svěřence radost.

Štítky: Alexander Albon Christian Horner Zveřejněno 15. 09 2020 — Petr Čermák

Alexander Albon to nemá ve formuli 1 vůbec jednoduché. Vloni ho jako nováčka přeřadili z juniorského Toro Rosso během roku do Red Bullu, kde se ze začátku sice trápil, přesto však dokázal zaujmout svým ryzím jezdeckým stylem. Dlouhá přestávka mezi loňským závodem v Abú Dhabí a letošní GP Rakouska měla přinést zlepšení, Albonův cíl byl stáhnout ztrátu na kolegu Maxe Verstappena.

To se mu ale nedařilo a vedení Red Bullu začala pomalu docházet trpělivost. Sice se Albon netrápí jako se vloni ve stejné pozici trápil Pierre Gasly, přesto na týmovou jedničku Maxe Verstappena ztrácí a připravuje tak tým o cenné body do Poháru konstruktérů.

Brit s thajskou licencí ale rozhodně není špatným závodníkem a ani rychlost mu nechybí – jen do sebe musí vše správně zapadat. Albon měl před GP Toskánska už dvakrát stupně vítězů na dosah, v obou případech mu šance zhatil krajan Lewis Hamilton, který svého protivníka při souboji kolo na kolo sestřelil.

V Mugellu měl ale Albon konečně štěstí – jen týden po premiérové výhře Pierra Gaslyho v juniorském AlphaTauri si mladý závodník ve službách Red Bullu dojel pro své první stupně vítězů. Pomohlo mu několik faktorů – kromě odstoupení týmového kolegy v prvním kole závodu profitoval z druhé červené fáze. Na trati se musel vypořádat s třetím Danielem Ricciardem.

Šéf Red Bullu Christian Horner věří, že Albona zisk cenné trofeje nakopne. Sesazovat ho tým nechce, do konce sezóny v něj vkládá velkou důvěru. „Jeho nevýhodou je, že je příliš hodný. Jakmile si ale nasadí helmu, stává se z něj skutečný závodník,“ prozradil na adresu Albona Christian Horner.

„Myslet si, že na to máte a skutečně něčeho dosáhnout– to jsou dvě odlišné věci. Tohle pódium ho posílí, načerpá jistotu a sebedůvěru. Podle mě se od tohohle momentu krásně odrazí.“

Albon má jednu výhodu – dle Christiana Hornera umí spolupracovat s inženýry, u kterých si vysloužil nemalý respekt. Albon se trápil především s ovládáním vozu, které je podle něj nepředvídatelné. Aby se s tímto aspektem popral, rozhodl se mu tým udělit nového inženýra Simona Rennieho, který dříve spolupracoval s Danielem Ricciardem.

„Jeho zpětná vazba je velmi dobrá,“ reagoval Horner. „Pro vůz má velký cit a díky tomu si získal respekt u inženýrů. To je dobrý začátek, můžeme se posunout ve vývoji, to mu jen pomůže.“

Stěžejní je pro Albona stabilita zádi monopostu, kterou zatím nedokázal najít. Stejný problém trápil vloni Pierra Gaslyho, Francouz ale na řešení se svým týmem nepřišel. Maxe Verstappena však tento problém nesužuje. Christian Horner ale nepochybuje o Albonově talentu: „Věřím, že se mu začne pomalu ale jistě dařit.“

Mercedes bude příští rok bojovat o titul, je přesvědčený Vandoorne