Akademií Red Bullu (ne)prošlo hodně pilotů. Jeden z nich má dodnes noční můry

Ex-pilot formule 1 Jaime Alguersuari popsal své působení v královně motorsportu pod Red Bullem. Španěl se cítil být privilegovaným a šťastným, že má za sebou rudé býky. Na straně druhé, dodnes má Alguersuari ze svého působení v rakouské značce noční můry.

Štítky: AlphaTauri Helmut Marko Jaime Alguersuari Red Bull Zveřejněno 27. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Jaime Alguersuari začal svou kariéru pilota F1 v roce 2009 na maďarském Hungaroringu, kde v Toro Rosso [dnešní AlphaTauri] nahradil odcházejícího Sébastiena Bourdaiseho. Španělský závodník se ve svých 19 letech stal nejmladším jezdcem v historii F1 své doby.

Alguersuari strávil v královně motorsportu další dva roky a v porovnání se zkušeným kolegou Buemim si nevedl vůbec špatně. Nicméně, na konci sezony 2011 se Španěl musel poroučet z Toro Rosso pryč – tým se pro rok 2012 rozhodl pro zcela novou jezdeckou dvojici.

Odejitý pilot Toro Rosso se ještě pokoušel zachránit svou kariéru a o nadcházející sezoně i jednal se Sauberem a HRT. Alguersuari ale místo nenašel, později se pokoušel prorazit ve formuli E, tam ale nevydržel ani jeden celý rok.

Alguersuari se následně stal hudebníkem, jeho povoláním byl v posledních letech DJ. Nyní se ale ztracený syn závodů vrací a začíná působit na poli motokár. Španěl se proto nedávno vyjádřil ke své kariéře pilota F1.

„Měl jsem štěstí, že si mě v mých dětských letech všiml zrovna Red Bull. Celá tahle značka mi hodně pomáhala, a nakonec jsem se s nimi dostal až do formule 1, což bylo mým snem. Také vím, že jsem v té době měl docela velké ego.

S odstupem času se cítím být Red Bullu pořád vděčný, ale nebudu vám lhát – ne vždy to tam bylo přátelské a růžové. Dodnes mám noční můry. Když jdu spát, vidím naštvaný obličej pana [Helmuta] Marka a jeho zlobu v očích, když se něco nepovedlo.

Vsadím se, že mnoho dalších kluků, kteří s ním pracovali, vám poví něco hodně podobného. Rozhodně to do nedávna měl i můj tehdejší kolega Sebastian [Buemi], se kterým jsme se o tom hodně bavili,“ prozradil Alguersuari.

Bývalý pilot Toro Rosso ještě popsal, jak mu odchod z F1 de facto zachránil zdraví. „Z doby, kdy jsem závodil ve formuli 1, mám pořád trauma. Když jsem na konci roku 2011 odcházel, mrzelo mě to, ale zároveň jsem pocítil obrovskou úlevu.

Zbavil jsem se tlaku, který na mě byl vyvíjen a leckdy byl až neúnosný. Z rodiny Red Bullu jsem odcházel zničený, ale brzy jsem si dokázal ve své hlavě spoustu věcí urovnat a stal jsem se lepším a silnějším člověkem,“ dodal Alguersuari.