Adrian Newey dostal od Ferrari nabídku, kvůli které řadu nocí nespal

Dost možná nejuznávanější konstruktér v historii formule 1 Adrian Newey prozradil, že celkem třikrát byl na hraně toho nastoupit k Ferrari. Poslední nabídka byla prý tak pohádková, že kvůli ní několik nocí nespal. Jak známo, Adrian Newey stále pracuje pro Red Bull.

Štítky: Adrian Newey Zveřejněno 9. 01 2018 — Tomáš Richtr

Adrian Newey vydal knihu s názvem “Jak postavit auto”. V souvislosti s její propagací poskytuje rozhovory a v jednom z nich se přiznal, jak během své kariéry dostal tři velmi seriozní nabídky od Ferrari.

“Třikrát to bylo velmi blízko,” přiznal se Adrian Newey. “Na začátku to bylo během mého působení v amerických IndyCar, kdy se Ferrari rozhodlo postavit vlastní auto. Dostal jsem nabídku na pozici šéfkonstruktéra. Ale já se na to necítil, a tak jsem to odmítl. Druhá nabídka byla daleko vážnější, když ve Ferrari působil Jean Todt. V roce 1996 jsem dostal nabídku role technického ředitele. V té době jsem měl nabídky na setrvání u Williamsu nebo odejít k McLarenu nebo Ferrari. Přemýšlel jsem o tom hodně dlouho a hodně do hloubky. Ale měl jsem mladou rodinu a tak jsem usoudil, že chci zůstat v Británii.”

Nejnovější nabídka přišla teprve nedávno, v roce 2014. Red Bull se trápil s nevýkonnými motory Renault.

“Bylo jasné, že Renault hodně zaostává za Mercedesem a také za Ferrari. A nebylo vidět žádné světlo na konci tunelu. Vypadalo to, že Renault nemá ochotu investovat do jakýchkoli zlepšení. Bylo to frustrující a měl jsem z toho obavy. Byl jsem v obtížné situaci. Z Red Bullu se mi nechtělo. Jsem tam jako doma a společně s Christianem Hornerem jsme ten tým postavili na pozůstatcích Jaguaru a dovedli tam, kde je teď. Nechtělo se mi odejít, ale současně jsem nechtěl být v prostředí, ve kterém jsme měli kvůli oddělení motorů jednu ruku svázanou za zády.

Bylo to hodně těžké rozhodnutí. Ferrari předložilo neuvěřitelnou nabídku, velmi atraktivní. Ta vedla k řadě bezesných nocí, během kterých jsem přemýšlel nad tím, jak se rozhodnout a za čím jít.”

Ve své knize Adrian Newey na jednání vzpomíná:

“Jednali jsme velmi vážně s Lucou di Montezemolem a jejich nabídka byla úchvatná. Nabízeli mi celou divizi Ferrari pro cestovní a závodní auta. Nabízeli mi život filmové hvězdy. A tu nejneuvěřitelnější finanční nabídku. Byla více než dvakrát větší než už tak velkorysé peníze, které jsem dostával v Red Bullu. Bylo to velmi těžké rozhodnutí. Musel jsem zvážit řadu faktorů: rodinu, kulturu, rozdíly v přístupu k práci, šance na úspěch nebo neúspěch, možné dopady…

Nakonec jsem Lukovi poděkoval a nabídku nepřijal,” uzavřel Adrian Newey.

Diskuse k článku

Napsat komentář