50 let jako šéf týmu: Sir Frank Williams

Sir Frank Williams, bývalý vlastník a spoluzakladatel stejnojmenného týmu, byl ve své funkci od roku 1969 a skončil teprve před dvěma lety. Během červencové Velké ceny Velké Británie bude britská televize Sky Sports F1 promítat dokument, který vypráví o jedné z největších osobností v historii formule 1. A to u příležitosti 750. velké ceny týmu Williams.

Štítky: Frank Williams Historie Williams Zveřejněno 23. 05 2021 — Vašek Štěpánek

Sir Frank Williams je a vždy byl zamilovaný do motoristických závodů. Jeho láska k závodění zapříčinila, že v roce 1969 odkoupil šasi týmu Brabham F1 a vstoupil do světa, ve kterém strávil následujících padesát let.

Williamsovi se ale zprvu nedařilo. V úvodu svého projektu neměl dostatek financí a množství nezaplacených účtů se jen množilo. Sir byl nakonec nucen tým prodal Walteru Wolfovi. Netrvalo dlouho a Williams se spojil s Patrickem Headem a založil nový tým v prázdné továrně na koberce – Williams Grand Prix Engineering.

Williams padl po vzoru McLarenu. Může se jako on také zvednout?

Už ve své celé druhé sezoně v F1 se tým založený Frankem Williamsem těšil z prvního vítězství ve sportu. Trochu symbolicky šlo o Velkou cenu Velké Británie. O rok později získala stáj z Grove zásluhou Alana Jonese svůj první titul mezi jezdci. V témže roce se Williamsu podařilo vyhrát i Pohár konstruktérů.

Frankův život se razantně změnil 8. března 1986, kdy měl při jízdě z okruhu Paul Ricard na letiště v Nice autonehodu. Ta jej upoutala na invalidní vozík, i přesto se Sir nechtěl z prostředí formule 1 stáhnout. Klíčovou roli tehdy sehrála Williamsova žena Ginny s dětmi, Frank byl plně podporován a jen devět měsíců po nehodě se vrátil do čela týmu.

V roce 1994 došlo k další tragédii. Během GP San Marina zemřel ve voze Williams jeden z nejlepších pilotů vůbec – Ayrton Senna. Od té doby mají vozy Williamsu na svém šasi malé ‚S‘, které odkazuje právě na zesnulého Brazilce.

Šéf Williamsu Jost Capito otevřeně o šancích dalšího vývoje týmu

Sezona 1997 je naopak jednou z těch šťastnějších, Kanaďan Jacques Villeneuve se po celosezonním boji s Michaelem Schumacherem stal mistrem světa. Pro britský tým to byl sedmý titul mezi jezdci. Pohár konstruktérů ale Williams získal už devětkrát, a díky tomu je stáj z Grove druhým nejúspěšnějším týmem v historii F1 a tento unikátní status si drží dodnes.

Bohužel, každá cesta jednou končí. V průběhu loňské sezony se rodina Williamsových zcela stáhla z prostředí formule 1. Tým odkoupila americká investiční společnost Dorilton Capital. Odkaz, který ale za sebou Sir Frank Williams nechal je těžko uvěřitelný. Z prázdné továrny na koberce vzešel druhý nejúspěšnější tým formule 1 a i díky tomuto poselství zůstává jméno Williams i nadále ve startovním poli.

Rodina Franka Williamse opouští F1, firmu přebírají noví manažeři