Z vozů není vidět, upozorňuje Button po nehodě s Wehrleinem

Buttonova letošní premiéra neměla šťastný konec. Kolidoval s Wehrleinem, byl označen za viníka nehody, načež mu byly přičteny dva trestné body v licenci, dostal penalizaci 3 míst na startu příštího podniku (skutečně čtete správně) a navíc závod nedokončil. „Z těchto aut není vidět,“ argumentoval poté.

2 Štítky: GP Monaka Jenson Button Pascal Wehrlein Zveřejněno 29. 05 2017 — Josef Nekvinda

Před startem závodu mohli být diváci u televizních obrazovek svědky vskutku vzácného momentu. Fernando Alonso v něm telefonicky z USA, a navíc v přímém přenosu, popřál svému náhradníkovi ve voze McLarenu a bývalému kolegovi Jensonu Buttonovi štěstí v závodě. Španěl pak dodal, aby byl Button opatrný na jeho vůz. Vtipná reakce Buttona, který zřejmě netušil, že se celý rozhovor bude vysílat v televizi, je kapitola jiná. Brit na Alonsovu prosbu odpověděl slovy: „Vyčůrám se ti do sedačky.“ Na to Alonso reagoval se smíchem „Ne, prosím!“.

Po penalizaci za výměnu komponent pohonné jednotky do závodu britský mazák vyrážel z pit lane a bezkonkurenčně tak kroužil na posledním místě. V šedesátém kole se zřejmě rozhodl s touto situací ještě něco udělat a zkusil na před ním jedoucího Pascala Wehrleina vcelku odvážný kousek. Motoristickou hantýrkou se takříkajíc potopil pod německého závodníka v zatáčce Portier a namísto úspěšného předjížděcího manévru nabral Wehrleina na „vidle.“ Ten skončil se svým vozem na boku a navíc opřený o bariéru, odkud se mu dlouhou dobu nedařilo dostat ven. Button tímto manévrem přišel o zavěšení a ze závodu byl taktéž nucen odstoupit.

Na vině byl podle Wehrleina jednoznačně Button. Za pravdu mu po závodě navíc dali i sportovní komisaři, kteří jej vcelku nepochopitelně potrestali pro nadcházející závod v Kanadě, kde už ovšem pojede opět Fernando Alonso, poklesem o 3 místa na startu. Nějakou tu vinu ale lze i vzhledem k Buttonově sedmi měsíční absenci odpustit. Jak sám říkal, kvůli širším vozům si nebyl zcela jist referenčními body.

„Byl jsem na vnitřku a myslel si, že ho můžu předjet. Jinak bych tento manévr nedělal. Jeho zadní pneumatiky byly zcela odepsané, jak stavěl hned v prvním kole, takže to vypadalo, že se tam po vnitřku můžu prosmýknout. Měl jsem dobrou přilnavost. Dostal jsem se na jeho úroveň a podíval se jeho směrem a vypadalo to, jako by mě vůbec neregistroval.

V těchto autech je těžké vidět, co se děje za vámi. Už jsem to tento víkend říkal týmu i FIA. Snažil jsem se to ještě tomu zabránit, ale už bylo pozdě a my se srazili. Nikdy předtím jsem neviděl auto na boku. Nevím, jestli je to těmi pneumatikami nebo jen shoda náhod. Prostě netuším. Hned jak jsem zastavil, ptal jsem se na Pascala a bylo mi řečeno, že vylezl po svých. To je dobré,“ popisoval okolnosti nehody Button.

Wehrlein i vzhledem k zranění zad, které utrpěl při lednovém Závodě šampionů, prý bude muset podstoupit další lékařská vyšetření. Zatím to ale vypadá, že by měl být v pořádku.

„Zjevil se tam odnikud. Je zjevné, že to není zatáčka k předjíždění. Byl to hloupý pokus. Znovu jsem se dotkl hlavou bariéry a budu tak muset příští týden zajít na vyšetření zad. Z auta jsem se mohl dostat sám, takže by to mohlo být v pořádku. Pochopitelně ale, že se zraněním, které jsem měl, si nemohu být jistý. Z nehody si pamatuji všechno. Bylo to jen děsivé. Brzdy začaly kouřit a já se nemohl dostat z auta, což je první věc, kterou jsem chtěl udělat, když vidíte, že se okolo vás začíná kouřit,“ dodal k celému incidentu druhý účastník.

Cvrknul jsem si, přiznává Ricciardo po kontaktu s bariérou

Diskuse k článku

  1. Louis65 29.5.2017 (11:08)

    Jeden z komentatoru to rekl hezky: co je ti platne, ze jsi mel cumak vepredu a “ mohl sis vybirat stopu“, kdyz, protoze jsi zatacku zavrel a nebral jsi ohled na druheho, tak ted jste skoncili oba!

  2. Jirx
    Jirx 29.5.2017 (9:15)

    Button se dostal vedle Wehrleina na tom krátkém rovném úseku před zatáčkou, nechápu proč potrestali Buttona, když Wehrlein nekouká do zrcátek.

Přidat názor

Napsat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.