The History of the Canadian Grand Prix

Video: Historie Velké ceny Kanady

Již tento víkend se koná GP Kanady. Závodí se na populárním okruhu, který nese jméno domácího pilota Gillese Villeneuva, který zde v roce 1978 vyhrál svůj první závod. Pojďme si připomenout mnohaletou historii toto to okruhu. „Jen několik dějišť Velkých cen je tak nadšených jako Kanada. Umístěný na umělém ostrově vybudovaném v roce 1967 pro…

Štítky: GP Kanady Video Zveřejněno 9. 06 2016 — Marie Tomšíková

Již tento víkend se koná GP Kanady. Závodí se na populárním okruhu, který nese jméno domácího pilota Gillese Villeneuva, který zde v roce 1978 vyhrál svůj první závod. Pojďme si připomenout mnohaletou historii toto to okruhu.

„Jen několik dějišť Velkých cen je tak nadšených jako Kanada. Umístěný na umělém ostrově vybudovaném v roce 1967 pro světové Expo v blízkosti Montrealu, 4,36 kilometrový okruh na Rotre-Dame hostil první závod v roce 1978, kdy místní hrdina Gilles Villeneuve vyhrál svou první Velkou cenu.

Následovala jeho tragická smrt v roce 1982 a trať se po něm pojmenovala. Od té doby se zde stalo mnoho dramatických momentů. Například Nigel Mansell v roce 1991 přišel o vítězství v posledním kole. Daroval vítězství Nelsonu Piquetovi.

Jenson Button vyhrál z posledního místa v roce 2011. Dostihl a předjel Sebastiana Vettela půl kola před koncem. Na 2,7 mílovém okruh také vyhrálo mnoho pilotů. Thierry Boutsen v roce 1989 a Jean Alesi v roce 1995 závodili pod číslem 27 Ferrari, které nesl Villeneuve v srdcích kanadských fanoušků.

Lewis Hamilton tady poprvé vyhrál v roce 2007, tento závod se lépe pamatuje kvůli velké nehodě Roberta Kubici na výjezdu z desáté zatáčky. Vzpomínky se vrátily o rok později, kdy získal své jediné vítězství ve velké ceně.

Kolem se nachází několik památek, například Montrealská Biosféra. Okruh je něco mezi městskou a klasickou tratí. Kombinace vysokorychlostních rovinek, spirálovitých zatáček a vlásenek znamená, že piloti často útočí. Zdi jsou však připraveny je nachytat.

Výjezd ze šikany před cílovou rovinkou se stal zdí šampiónů, poté co zde v roce 1999 bourali Damon Hill, Michael Schumacher a Jacques Villeneuve. Během volného tréninku v roce 2011 tady boural další mistr světa.

Kvůli rozvržení prvních zatáček je po startu k vidění velký počet nehod, úžasné předjížděcí manévry a někdy i sladěné smyky. S proměnlivým počasím je vysoká šance výjezdu safety caru. Rekordmanem je deštivých závod v roce 2011, kdy vyjel šestkrát. Také pozor na lišky, veverky a sviště, kteří přebíhají trať. Často mají ta nejlepší místa ke sledování jednoho z nejoblíbenějších závodů formule 1.“

Čtěte dále: Foto: GP Kanady – okruh nesoucí jméno domácího hrdiny

Nejznámější část okruhu - zeď šampiónů

Nejznámější část okruhu – Zeď šampiónů

Diskuse k článku

V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.

Přidat názor

Napsat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.