Mercedes nevyhrál, ale dal Ferrari pořádnou lekci

Nebýt kolize Pierra Gaslyho a Brendona Hartleyho, která dovolila vyhrát Ricciardovi a Red Bullu, Ferrari by prohrálo Velkou cenu Číny v souboji s Mercedesem. Odmyslíme-li si události další, tento boj byl prohraný pro Ferrari naprosto nečekaně ve 20. kole, kdy vyjel Sebastian Vettel těsně za Valtterim Bottasem.

1 Štítky: Ferrari GP Číny Mercedes Zveřejněno 16. 04 2018 — GPF1.cz

Ferrari totiž podcenilo údajnou sílu Vettelova náskoku 3,5 sekundy před Bottasem na konci 18. kola před tím, než byl Bottas povolán do boxů. Ferrari si bylo jisté, že na dráze zůstane před Bottasem, jakmile o kolo později do boxů zajel i Vettel. Tedy že se mu nepovede něco, čemu se v F1 říká ‚undercut‘. Zajet do boxů dříve než soupeř, využít rychlosti čerstvých pneumatik, které jsou lepší než ojeté pneumatiky soupeře, a tím se dostat před něj.

V závislosti na konkrétní volbě specifikací pneu, abyste dosáhli na undercut, potřebujete být tak nejvýš 2 sekundy za soupeřem. Bottas ztrácel 3,5 sekundy, a tak Ferrari nemělo obavy. A velmi se mýlilo.

V kole, které předcházelo pitstopům obou jezdců, byl Vettel pomalejší, ale jen o necelou setinu sekundy (1:39,405 vs. 1:39,320). Tam by se ani problém nehledal. Důležitá jsou kola, po kterých se z boxů vyjede. A tam získal Bottas skoro 2 sekundy (1:54,023 vs. 1:55,982).

Dalším faktorem byla skutečnost, že Ferrari svůj pitstop provedlo velmi opatrně po vážných událostech v Bahrajnu. V důsledku toho strávil Vettel v boxech o sekundu více než Bottas (23:009 vs. 22:097). Výkon Mercedesu v boxech a výkon Valtteriho Bottase po výjezdu z boxů byly špičkově provedenu kombinací, která by Bottasovi přinesla vítězství. Leda by dokázal Vettel Bottase předjet na závodní dráze.

Pro Bottase ale vše přišlo vniveč po zmiňované kolizi pilotů Toto Rosso, která Red Bull posadila na zcela odlišnou strategii, o které Mercedes sportovně prohlásil, že „ji neměl na radaru“. Pro Ferrari je ale tato epizodní událost z Číny velkým varováním do budoucna.