Nové televizní přenosy bude podporovat 25 spotterů

K novému způsobu, jakým se vyrábí televizní přenosy velkých cen, kromě jiného přibude 25 takzvaných spotterů. Ti budou na různých místech závodní dráhy sledovat veškeré dění a hlásit do režie přenosu, na co se zaměřit. Výrazně se změní také polohy televizních kamer tak, aby v televizi více vyzněla rychlost monopostů F1 během jízd. Daleko lepší přehled o situaci by měl být nabídnut tomu, kdo například začne sledovat závod až v jeho polovině.

Štítky: FOM TV Zveřejněno 27. 02 2018 — Tomáš Richtr

Již s letošní sezonou se nové vedení F1 rozhodlo pro údajně výrazné změny ve způsobu, jakým jsou nabízeny televizní přenosy. Odlišná bude samotná grafika, ale také úhly kamer.

“Chystáme se více zaměřit na průběh závodu, snížit umístění kamer tak, protože čím níže budou kamery, tím lepší dojem z rychlosti,” řekl komerční šéf F1 Sean Bratches. “Na každém závodě budeme mít 25 spotterů, kteří budou na vedení závodu hlásit, co se kde děje, kde se bude třeba předjíždět. Budeme mít kompletně nový grafický balík. Budeme jazykově lokalizovat a rychlost uvádět v mílích za hodinu tam, kde to používají.”

Během závodu přibude větší počet opakování důležitých a dramatických momentů závodu, přibude prý muzika a cílem je lepším umístěním ruchových mikrofonů zlepšit dojem ze zvuku motorů. Závody nově začnou 10 minut po celé hodině, místo v celou, a navíc o hodinu později. Start do zaváděcího kola tak proběhne v 15:10 místo ve 14:00. Přenos ze samotného okruhu začne v 15:00 místo ve 13:55. Předzávodní Studia F1 na Sport2 začnou v obvyklou celou hodinu, ale budou o 5 minut delší. Skončí několik minut před celou hodinou. Výjimkou bude Studio F1 GP Austrálie, to začne o 15 minut dříve. Začne tak v 5:45 a potrvá přibližně do 6:55, přičemž přenos z velké ceny začne v 7:00.

Plánem je mít přenosy takové, aby i náhodný divák chápal, o co v závodě jde.

“Jedna z největších legend tohoto sportu, Ross Brawn, sám přiznal, že když měl dovolenou a zapnul si přenos uprostřed velké ceny, nechápal moc, o co jde,” řekl Bratches. “Takže když si někdo zapne přenos v jeho průběhu, chceme, aby hned věděl, o co jde.”

Už jsou známé také oblasti, kde by měl být dostupný streaming. Jedná se o USA, Latinskou Ameriku (bez Brazílie), Německo, Francie a některé severské země. Hlavním problémem je skutečnost, že streaming je přímou konkurencí televize a v mnoha zemích existují exkluzivní televizní smlouvy. Ve zmíněných zemích tak muselo dojít ke složitým vyjednáváním o kompromisech.

Diskuse k článku

Napsat komentář