Komentář: Odpustíme-li Vettelovi, proč bychom nemohli Hamiltonovi?

Byla to vzrušující velká cena. Parádní adrenalinové zážitky a detektivně vzrušující průběh závodu v Bahrajnu. A jak to bývá pro velké závody typické, neobešel se bez kontroverzních situací. Jsou ale - někdy až iracionální - emoce vůbec na místě?

114 Štítky: Lewis Hamilton Pravidla Sebastian Vettel Zveřejněno 17. 04 2017 — GPF1.cz

Trochu vyděšen nenadálým kvalifikačním deficitem Ferrari na Mercedes jsem se bál toho, co se může během GP Bahrajnu stát. Ale obvykle silná závodní forma Ferrari a příjemně překvapivé výsledky Red Bullu dávaly naději, že hned po GP Číny uvidíme další šou ve stylu Grand Prix. A stalo se. Alespoň já to tak mám – abych neurazil svým nadšením, o kterém jsou někteří schopni neznalecky prohlásit, že je falešné. Aniž by byli schopni byť nahlédnout do mého emotivního a duševního nitra, a přesto si kladou nároky jej posuzovat. To ale není můj problém, který bych měl řešit.

Nešlo si nevšimnout nezvykle silné vlny obviňování ze „zjevné vlny fanouškovství a podporování Lewise Hamiltona“, potažmo Mercedesu během přenosu GP Bahrajnu na Sport 2, ze strany některých diváků a fanoušků. Absolutně to nechápu. Nechápu to tím spíš, když už deset let vysvětluji, jak to ve vztahu k jezdcům a týmům, potažmo formuli 1 jako celku mám. Jsou snad lidé hluší k tomu, co říkám?

Když v závěrečné fázi GP Bahrajnu tónem komentáře jakoby popoháním Hamiltona, aby dojel lídra závodu Vettela a byla z toho ještě napínavější bitva, tak to neznamená, že chci, aby vyhrál Hamilton, a ne Vettel. Prostě chci ještě vyhrocenější bitvu. Podobně, jako když bude stav fotbalového nebo hokejového zápasu 2:1 dvě minuty před koncem normální hrací doby, a já si přeji prodloužení. A je úplně jedno, kdo dotahuje ztrátu, pokud se nejedná o českou reprezentaci. Chci si užít drama, čím větší, tím lépe.

Kdyby byl v neděli Vettel v Hamiltonově pozici, byla by motivační zabarvenost mého komentáře úplně stejná. City fanoušků nebo anti-fanoušků toho nebo kterého jsou mi upřímně zcela ukradené. Velmi krásně to v aktuálním rozhovoru pro DVTV vystihl fotbalový komentátor Jaromír Bosák. Ten popsal příběh jednoho fanouška, který Bosákovi na sekundy měřil délku toho, jak křičí „gól“, když branku vstřelí jeden tým nebo druhý. A na základě sekundových rozdílů pak usoudil, že Jaromír Bosák fandí jednomu týmu více než druhému. Hodně solidně ulítlý, a i když je to asi tak už po mnoho let, náš problém to není. To jen fanoušek si interpretuje své vlastní pocity a na dálku určuje komentátorovi, kde přesně by se měl na emoční škále aktuálního projevu nacházet.

Jenomže s ohledem na rozličnost a košatost všudypřítomného světa kolem nás je to problém přirozeně neřešitelný.

Velká cena Bahrajnu byla úžasným Grand Prix zážitkem. A škoda té pětisekundové penalizace pro Lewise Hamiltona za „zbytečné zpomalení“ při nájezdu do boxů, když byl na trati safety car (a tím pádem zpomalení Daniela Ricciarda). Když říkám „škoda“, pak tím myslím to, že už tak adrenalinový průběh velké ceny mohl být ještě více adrenalinový. Neříkám „škoda“ proto, že lituji Vettelova vítězství. To je samozřejmě pitomost. Italský temperament oslav po jeho vítězství mi vháněl slzy do očí a stavěl chlupy na rukou do pozoru.

A že má můj spolukomentátor Josef Král Hamiltonův trest za přísný? Je to jeho názor a Josef je tam proto, aby právě tyto své názory sděloval. Své názory bude sdělovat Josef Král stejně jako Jan Charouz, Richard Gonda nebo Štefan Rosina. A pokud se stane, že se s tímto názorem divák neztotožní, rozhodně to není důvod k urážkám nebo teatrálnímu zesměšňování práce, kterou tým lidí na Sport1 a Sport2 navzdory občasným nedostatkům odvádí.

Pravidla říkají, že „žádný vůz nesmí být řízen bezdůvodně malou rychlostí“, když je na dráze safety car. Toto znění pravidel nenabízí konkrétní limit podobný tomu, že rychlost v obci je omezena na 50 km/h a hodnota 51 km/h je již porušením pravidel. Ono se upřímně takový limit pro prostředí F1 ani definovat nedá. Komisaři uvedli, že Hamilton zpomalil na 57 km/h a pak zrychlil na 75 km/h před nájezdem do boxů, přičemž oním zpomalením pozdržel Red Bull Daniela Ricciarda. A rozhodli se pro trest.

Oprávněnost penalizace nelze zpochybňovat, ale současně nelze brojit proti komentáři, že se jedná o zbytečně přísné posouzení, které nás ochudilo o více adrenalinový boj o vítězství. Přičemž samozřejmě platí, že někomu to může přijít přísné, někomu akorát a někomu trest přijde naopak mírný. Že se divák neshodne s názorem komentátora rozhodně není důvod k urážkám a ano: komentátor je od toho, aby svůj komentář nabídl. Je to ostatně obsaženo v roli jeho funkce.

A že komentátoři přenosu Hamiltonův trest dají do souvislosti s Vettelovým (ne)trestem z GP Číny, to vážně nemá žádnou souvislost s tím, že jeden brojí proti Ferrari a současně podporuje Mercedes. V případě Vettelova postavení MIMO prostor pro to určený šlo o odpuštění trestu za prohřešek, kterého se Vettel jednoduše a fakticky dopustil. A je jedno, jestli je to Vettel, Hamilton nebo Mickey Mouse, a je jedno, jestli sedí v autě červeném, stříbrném nebo duhovém. Absence Vettelova trestu v Číně nás naštěstí neochudila o zajímavou bitvu. A jestli sportovní komisaři závodu občas hodlají v případě takto hraničních prohřešků nepřinášejících žádnou výhodu polevit, pak jsem jednoznačně pro. Ale musí tak činit souvisle.

Protože Hamiltonův prohřešek v Bahrajnu se co do závažnosti nesl v podobném duchu. A zcela vážně a upřímně: pokud divák neunese odlehčenost komentáře a zjevně uvolněnou vtipnou narážku na asistenci Ferrari od FIA (to v případě výše řečeného v kombinaci s odstoupením Marcuse Ericssona v závěru závodu), pak bych vážně doporučil sérii kurzů sebeovládání. Nezavděčí se jeden všem a pokud budu komentovat já, pak se odlehčeně myšlené komentáře sem tam prostě budou objevovat, stejně jako ty občasné a pitomé přeřeky, které sám nesnáším. Až z moci vyšší bude komentovat někdo jiný, bude to jinak. Že se za zkratkou FIA skrývá Ferrari International Assistance, to je pojem snad starší než já sám. A jsem přesvědčen, že je to dnes přirovnání irelevantní více než kdy jindy.

Lidé, kteří zprostředkovávají přenosy F1, milují F1. A já nejvíc. Investujeme mnoho dní práce do přípravy každého přenosu a každého Studia F1. Je to osm hodin živého vysílání každý víkend, bez jakéhokoli scénáře, tréninků nebo generálních zkoušek. Improvizace v jednom kuse. Občas se nám něco nepovede, občas se přeřekneme. A výtky technického typu (zvuk a podobně) předávám do centrály každý den.

Co ale máme přitom všem společné, že si přejeme, aby závody F1 byly zajímavé. A jestli to občas znamená „popohánět“ Hamiltona, když vede Vettel, nebo popohánět Vettela, když vede Hamilton, nebo popohánět Frantu, když vede Pepa, tak to je přesně v souladu s tou filozofií, že milujeme F1.

Myslím, že ten, kdo F1 miluje, chápe.

Diskuse k článku

114 komentářů: “Komentář: Odpustíme-li Vettelovi, proč bychom nemohli Hamiltonovi?”

 1. Jura napsal:

  Vážně ? Dodneška se nebyl schopný postavit k tebou šířenému nesmyslu že Vladimir Putin řídil monopost F1 Renault, stejně jako teď nejsi schopen uznat chybu v úsudku.

  Tomáš Richtr:
  S kritikou já nemám problémy. Lidé mi vyčtou občasné chyby a já je přijímám.

  Zjevně ale nechcete pochopit, že toto není věcí kritiky, ale názoru.

  K anketám: internetové diskuze jsou žumpa a mou práci s dovolením posuzují jiní.

 2. Jura napsal:

  Protože v reálném životě inteligentní člověk hledá a porovnává možností a názory aby došel od dojmů ke skutečnosti, jako podkladu pro rozhodování. Je zcela normální porovnávat názor zhodnocováním faktů a tříbit si tím vlastní pohled na věc, občas svůj názor upravit při zjištění že při jeho tvorbě nevzal v potaz všechny skutečnosti.
  Záplava názorů bez katalýzy diskuzí a vyhodnocení reality je ničemu.
  Mi je jedno komu fandíš, obvinil jsi FIA dvakrát z tendenčního přistupu ve prospěch Ferrari a Vettela a nejsi schopen své obvinění níčím podložit. V reálném světě to tak funguje, zkus si obhájit nepodloženou pomluvu právem na názor.

  Tomáš Richtr:
  Můj názor má samozřejmě hlavu a patu, ale je to pořád jen názor. Nebudu jej obhajovat do roztrhání těla. Mám na svůj názor stejné právo, jako všichni ostatní, jejichž názor má také hlavu a patu. Proč bych jej tu měl hájit jako názor, který má větší postavení než názor ostatních? Proč mi vůbec tlačíš takový princip? Z jakého titulu? S názory je to jako s nosy. Každý má nějaký.

 3. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Skupina lidí je pohoršena přesvědčením, že fandím Hamiltonovi ‚až hrůza‘. Já říkám, že tomu tak není.

  Shodneme se v tom, že se neshodneme a tím bych to asi pro tuto chvíli ukončil, protože jinak mi není jasné, kam až to chcete dohnat. Podle mého názoru je toto téma již vyčerpané.

 4. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Kdyby tomu bylo jinak, už bych tuto činnost určitě nedělal, neboť z ní bych byl odstaven. Ale s ohledem na komentář konkrétně GP Bahrajnu za mnou mí šéfové stojí.

  steven55: Upřímně si nemyslím, že je s vaším komentováním nespokojeno pouze pár „dětí“ ve zdejší diskuzi.

 5. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  S kritikou já nemám problémy. Lidé mi vyčtou občasné chyby a já je přijímám.

  Zjevně ale nechcete pochopit, že toto není věcí kritiky, ale názoru.

  K anketám: internetové diskuze jsou žumpa a mou práci s dovolením posuzují jiní.

  steven55: Evidentně se pane Richtr nechcete smířit s jakoukoli kritikou

 6. steven55 napsal:

  Evidentně se pane Richtr nechcete smířit s jakoukoli kritikou vašeho komentování, názorů, atd. Mírně řečeno nás posíláte do háje. Nebudu se tady nijak extra rozepisovat, protože by to s největší pravděpodobností stejně nikam nevedlo. Jediné co bych tady na webu GPF1 udělal, by byla jednoduchá anketa např.: Byli jste spokojeni s komentováním Tomáše Richtra a Josefa Krále v uplynulé GP Bahrajnu? Možnosti pouze ANO/NE. Z této ankety bychom se všichni dozvěděli, jestli jsou diváci spokojení nebo ne. Díky síle internetu by se této ankety bezpochyby zúčastnil dostatečný počet fanoušků na to, abychom si o kvalitách vašeho komentování udělali vypovídající obrázek. Bylo by potom na vás, jak s výsledkem naložíte. Upřímně si nemyslím, že je s vaším komentováním nespokojeno pouze pár „dětí“ ve zdejší diskuzi.

 7. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Prohrál bys boty.

  Jura: vsadím boty že ti doporučí abys své vlastní vyhrůžky fyzickým násilím obrátil proti sobě.

 8. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Nemám nic proti tomu názoru. Můžu mít názor svůj. Já mám, lidí mají. Pořád nevím, co se tu snažíš vyrobit za válečnou zónu.

  Jura: Fajn, posaďme tam prvního vožungra z před knajpy a o on ti po přenosu řekne: Có ty máš proti mojimu názoru.

 9. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Reálně fakt může. Dneska jsem to já, ‚zítra‘ to bude někdo jiný. To je život.

  Jura: Pak to může komentovat kdejaký hej počkej.

 10. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Oh, zase mrzká urážka ve stylu „jiný názor = řídká lejna“. Že ti to pořád nepřišlo hloupé…

  Jura: že tak šíříš o F1 řídké lejna

 11. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Můj názor má samozřejmě hlavu a patu, ale je to pořád jen názor. Nebudu jej obhajovat do roztrhání těla. Mám na svůj názor stejné právo, jako všichni ostatní, jejichž názor má také hlavu a patu. Proč bych jej tu měl hájit jako názor, který má větší postavení než názor ostatních? Proč mi vůbec tlačíš takový princip? Z jakého titulu? S názory je to jako s nosy. Každý má nějaký.

  Jura: Přijde ti na tom néco tak nepochopitelného, že z pozice komentátora by měl mít tvůj názor hlavu a patu

 12. Jura napsal:

  Přijde ti na tom néco tak nepochopitelného, že z pozice komentátora by měl mít tvůj názor hlavu a patu, protože ze své pozice šíříš osvětu o F1 ?
  Že pokud hlavu a patu nemá, jak ti zde bylo předloženo a nejsi sto svůj názor obhájit, že tak šíříš o F1 řídké lejna ? Pak to může komentovat kdejaký hej počkej. Fajn, posaďme tam prvního vožungra z před knajpy a o on ti po přenosu řekne: Có ty máš proti mojimu názoru.
  A udělej pro mě něco, dotaz na Pepu Krále asi nepředáš, tak předej své mamince tuhle naši komunikaci, vsadím boty že ti doporučí abys své vlastní vyhrůžky fyzickým násilím obrátil proti sobě.

  Tomáš Richtr:
  V první řadě se uklidni a chovej se tak, jak by si maminka přála, aby ses v dospělém věku choval. Nejsem žádnej ‚hej počkej‘, abys se mnou mluvil tak, že ti dám facku, kdybychom se viděli tváří v tvář, fracku jeden neomalenej. Chovej se slušně. Smrtelně vážně to myslím.

  Za druhé: Už se úplně ztrácíš v tom, v čem mi lidé nadávají. Já nikdy neargumentoval proti tomu, co lidé řekli za názory ve vztahu k prohřeškům Vettela a Hamiltona v Číně, když jsem já o tom napsal svůj názor. Protože já napsal svůj názor a lidé napsali svůj názor.

  Přijde ti na tom něco tak nepochopitelného, že si budeš brát sprostá slova vůči mě do huby?

  Lidé mi hubují, protože jsou přesvědčení (někteří z nich), že miluji Hamiltona natolik, že strkám svůj pyj do jeho řitního otvoru nebo on svůj do mých úst, nebo něco mezi tím. Já jim říkám, že tak špatné to není a že já nejlépe vím, jak to k Hamiltonovi mám. Ale lidé to ignorují dokud Richtr nepřitaká na to, co oni říkají, protože oni vědí nejlépe, koho miluji a s kým spím, tak Richtr bude prostě sebestředný neprofesionální blbeček.

  Jestli můj nesouhlas s tímto je obhajobou tvého stylu komunikace ke mně, pak věz, že není.

 13. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  V první řadě se uklidni a chovej se tak, jak by si maminka přála, aby ses v dospělém věku choval. Nejsem žádnej ‚hej počkej‘, abys se mnou mluvil tak, že ti dám facku, kdybychom se viděli tváří v tvář, fracku jeden neomalenej. Chovej se slušně. Smrtelně vážně to myslím.

  Za druhé: Už se úplně ztrácíš v tom, v čem mi lidé nadávají. Já nikdy neargumentoval proti tomu, co lidé řekli za názory ve vztahu k prohřeškům Vettela a Hamiltona v Číně, když jsem já o tom napsal svůj názor. Protože já napsal svůj názor a lidé napsali svůj názor.

  Přijde ti na tom něco tak nepochopitelného, že si budeš brát sprostá slova vůči mě do huby?

  Lidé mi hubují, protože jsou přesvědčení (někteří z nich), že miluji Hamiltona natolik, že strkám svůj pyj do jeho řitního otvoru nebo on svůj do mých úst, nebo něco mezi tím. Já jim říkám, že tak špatné to není a že já nejlépe vím, jak to k Hamiltonovi mám. Ale lidé to ignorují dokud Richtr nepřitaká na to, co oni říkají, protože oni vědí nejlépe, koho miluji a s kým spím, tak Richtr bude prostě sebestředný neprofesionální blbeček.

  Jestli můj nesouhlas s tímto je obhajobou tvého stylu komunikace ke mně, pak věz, že není.

  Jura:
  Ty už nevíš co píšeš ? Napsal jsi že trest pro Hamiltona je zbytečně přehnaný, že diskutované přestupky jsou srovnatelné, že by se měly trestat konzistentně oba nebo ani jeden, atd.

  proti tomu ti jsou předkládány důkazy a fakta že posouzení v obou případechje konzistentí, že Vettel narozdíl od Hamiltonanikoho neomezil, že fairplay nedovoluje zvýhodňovat za běhu jednoho či druhého podle potřeby atd.
  Proti těmto argumentům a faktům jsi nepředložil vůbec nic, jen dokola stavíš svůj názor na úroveň písma svatého. Názor který není ničím podložen, je sice stále názor, ale má váhu asi jako řidké lejno. Tudíž metat na diváky placeného kanálu řidké lejna je samo o sobě drzost a povyšovat tyto nepodložené lejna na úroveň opozičních faktů a důkazů je sebestředný egoismus ..

 14. Jura napsal:

  Ty už nevíš co píšeš ? Napsal jsi že trest pro Hamiltona je zbytečně přehnaný, že diskutované přestupky jsou srovnatelné, že by se měly trestat konzistentně oba nebo ani jeden, atd.

  proti tomu ti jsou předkládány důkazy a fakta že posouzení v obou případech je konzistentí, že Vettel narozdíl od Hamiltona nikoho neomezil, že fairplay nedovoluje zvýhodňovat za běhu jednoho či druhého podle potřeby atd.
  Proti těmto argumentům a faktům jsi nepředložil vůbec nic, jen dokola stavíš svůj názor na úroveň písma svatého. Názor který není ničím podložen, je sice stále názor, ale má váhu asi jako řidké lejno. Tudíž metat na diváky placeného kanálu řidké lejna je samo o sobě drzost a povyšovat tyto nepodložené lejna na úroveň opozičních faktů a důkazů je sebestředný egoismus ..

  Tomáš Richtr:
  Kde jsem v tomto ohledu kdy co rozporoval?

 15. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Mít jiný názor je sebestředný egoismus. Pochopil jsem 🙂

  Jura: kdyby vyměnil kus sebestředného egoismu za sebereflexi .

 16. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Kde jsem v tomto ohledu kdy co rozporoval?

  Jura: Takže fakt, že tebou rozporované posuzování údajně srovnatelných prohřešků

 17. Jura napsal:

  Kdykoliv jsem zkusil slovenský komentář, je to bohužel ještě horší, tomu totiž chybí odbornost. Tam nemá ani smysl na ně nějak apelovat, protože hloubku povědomí o F1 si nikdo nedobifluje, pokud ji desítky let nesleduje.
  Richtr to povědomí má, mohl by být dobrým komentátorem, kdyby vyměnil kus sebestředného egoismu za sebereflexi .. toho ovšem, jak vidno, nebude nikdy schopen.

  steven55:
  Příští závod zkusím sledovat na slovenské zvukové stopě, na vaše kolegy tu zatím nic negativního nezaznělo.

 18. Jura napsal:

  Jo takhle, ono není problém v tom jestli si někdo zaslouží aby s ním byla vedena diskuze :), Ty té diskuze nejsi schopen.
  Takže fakt, že tebou rozporované posuzování údajně srovnatelných prohřešků Vettela a Hamiltona má své precedenty v podobě Ricciarda v Suzuce a Hulkenberga v Číně, není argument, ale dojem ?
  Je tady ještě někdo (teď vůbec nezáleží na kterou stranu se kdo kloní), kdo se s takovým postojem ztotožňuje ?

  Faktických a věcných argumentů tady zazněla kopa, ale pan Richtr je považuje za dojmy, hlavně že článek výše je jeden velký dojem.

  Tomáš Richtr:
  Zatím tu žádný nezazněl. Dojem není argument.

 19. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Dobrý nápad.

  steven55:
  Příští závod zkusím sledovat na slovenské zvukové stopě, na vaše kolegy tu zatím nic negativního nezaznělo.

 20. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Tento pojem je nesmysl, samozřejmě. Každý komentář je individuální a nestranné může být zpravodajství, nikoli komentář. Kvůli pocitu několika lidí, kteří podle barvy komentáře subjektivně usuzují, že miluji Hamiltona do roztrhání těla, a reagují na to, co jim říkám, jen urážkami, horší spaní mít vážně nebudu. Je to celé zbytečná bouřka ve sklenici vody.

  steven55: Na to byste se měl právě zaměřit.

 21. steven55 napsal:

  Příští závod zkusím sledovat na slovenské zvukové stopě, na vaše kolegy tu zatím nic negativního nezaznělo.

 22. steven55 napsal:

  Tomáš Richtr:
  Co to je „nestranný komentář“? Jak to v praxi vypadá?

  Na to byste se měl právě zaměřit. 🙂

 23. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Co to je „nestranný komentář“? Jak to v praxi vypadá? Šermujete pojmem, pro který nemáte definici. Ale dobře se jím šermuje, že? Z těch excesů příspěvků lze vyčíst, že mají jedno společné, a tím je charakterizován tento iracionální hejterismus.

  steven55: komentář by měl být opravdu nestranný,

 24. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  „Úchylné potřeby pana Richtra“?

  KulatyLenin: protože kvůli uchylném potřebám pana Richtra

 25. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Zatím tu žádný nezazněl. Dojem není argument.

  Jura: než čelit argumentaci.

 26. steven55 napsal:

  Dá se říci, že závod je z poloviny tak dobrý jako jeho komentář. Bohužel hlavně v posledních několika závodech může být „spokojena“ pouze velká skupina fanoušků Hamiltona. Fanouškům Ferrari nezbývá nic jiného, než kroutit hlavou nad tím, co slyší. Nevím jaké standardy má televize Sport 1, 2, ale komentář by měl být opravdu nestranný, což se posledních několik závodů opravdu říci nedá. Je to vidět, slyšet a o co je horší, i cítit z projevu obou komentátorů. Nemá cenu sem psát výčet všeho, co se mě osobně na komentáři nelíbí, nicméně poslední GP Bahrajnu byla opravdu neuvěřitelná. Kritických hlasů je více než dost z čehož bych si vzal osobně ponaučení a nesnažil se za každou cenu obhajovat s prominutím nesmysly. Přeci jen každou GP poslouchat výjimečnost Hamiltona, proč má penalizaci on a Vettel ne. Upřímně, Hamilton byl poražen Bottasem v Q, pak se mu ne úplně vydařil start, následoval super rychlý nájezd do boxů pod SC a následně ho Bottas musel 2x pustit před sebe, místo toho, aby si to Hamilton sám vybojoval. Na tomto není opravdu nic obdivuhodného. Uznávám, že Bottasovi chyběla rychlost, ale na druhou stranu Hamilton na vítězství neměl, i kdyby onu 5s penalizaci nedostal. Vettel si jen kontroloval tempo a kdyby chtěl, mohl jet i rychleji. Na jednu stranu chápu, že se závody snažíte co nejvíce zdramatizovat, ale nemělo by se to moc přehánět. Nezbývá než doufat, že půjdete trochu více fandům naproti. Hezký den.

 27. KulatyLenin napsal:

  Protože někdo maká aby vyhrál, travi svátky v práci aby udělal slušné auto a vyhrál (oto jde týmům všem) a pak má celou tu práci zahodit aby vy jste měl drámu? Co by to byla za dráma když by byla uměle navozena? Kdo se bude dívat na závod, kde budování náskoku nemá smysl, protože kvůli uchylném potřebám pana Richtra jim ho nakonci vzali? Ja jsem fanda Ferrari ale pokud byla v minulých letech dominance Mercedesu poctivá tak jim ji přeju. Prostě makali a zasloužili si vítězit o půl kola, a nikdy jsem si nepřál aby se jim náskok vzal uměle. Jak jste odsuzoval Ferrari za týmovou režiji kdy se před cílem měnili pozice, ale neliší se to od toho uměle vysílat safety car aby bylo drámo. Je jedno že někoho poškodíme hlavně, že ja si užiju. To už jsem někde slyšel, jo od pedofila co přepadal malé chlapce v parku.

  Tomáš Richtr:
  No jéje! Já bych si také přál safety car! Protože by to bylo o to větší drama. Nevím, co je na tom k nepochopení…

 28. KulatyLenin napsal:

  Pane Richtr Sebestřednost, Zbabělost a třeba zabedněnost jsou lidské vlastnosti, to není něco teoretického ani uražlivého. A promiňte vykazujete některé příznaky těchto vlastností. Víru ve vlastní dokonalost, absolutní neuznání jiného než vašeho názoru a v neposlední žadě určování jak mají vaši zákaznici, kteří vás platí, projevovat nespokojenost s poskytovanou službou je do očí bijícím důkazem že jistě některou z těchto vlastností opravdu máte. Není to tragédie, nikdo není dokonalý a každý máme své chyby, ale taky to není důvod k nějaké ješitné uraženosti. Opakuji to tady po jiných a znova. Pokud nedokážete oddělit své soukromé sympatie a své ego od své práce jděte dělat něco jiného. Ja bych to taky nedokázal, tak dělám práci, kde je to jedno. ALE OPAKUJU ZA JEDEN PŘENOST F1 PLATÍM CENU LÍSTKU DO KINA A NEJSEM OCHOTEN TAKOVÝTO KOMENTÁŘ DÁLE AKCEPTOVAT!!!! Tím nemyslím že mi vadí Richtr jako člověk, ale vadí mi styl!!! Tečka nemá cenu dál se k tomu vyjadřovat, kdo chce slyšet slyší, kdo nechce neuslyší nikdy! A aroganci typu vy si nezasloužíte diskusi si prosím nechte od cesty ona to není ani tak diskuse jako stěžování si na služby. Pokud to nechcete slyšet pošlete sem svého šéfa ať nám on zdůvodní mizernou kvalitu vaší práce!!

  Tomáš Richtr:
  Pokud nedokážete diskutovat jinak, než to permanentně otáčet do urážek o sebestřednosti, zabedněnosti, tak si diskuzi prostě nezasloužíte. Sorryjako.

 29. Jura napsal:

  Označovat diváky za neznalé adepty na kurzy sebeovládání je v pořádku zatímco zabedněnec už není ?
  Jen je jednodušší se pokrytecky urazit nad zabedněncem než čelit argumentaci.
  Proč si ve své touze po dramatu nezajdeš do divadla, proč tím chceš ku3vit seriózní sportovní výsledky ?
  Hned v nadpise perla jako prase, proč neodpustit i Hamiltonovi když Vettelovi, no proto že jejich prohřešky mají své podložené precedenty.
  V článku další, nadstavovat zápas jen pokud nejde zrovna o mou reprezentaci, opravdu důkaz jak dokážeš být nestranný.
  Budeš ochotný předat dotaz na Pepu Krále, nebo to skrz toho zabedněnce nepůjde ?
  Neuvěřitelné.

  Tomáš Richtr:
  Pokud nedokážete diskutovat jinak, než to permanentně otáčet do urážek o sebestřednosti, zabedněnosti, tak si diskuzi prostě nezasloužíte. Sorryjako.

 30. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Pokud nedokážete diskutovat jinak, než to permanentně otáčet do urážek o sebestřednosti, zabedněnosti, tak si diskuzi prostě nezasloužíte. Sorryjako.

 31. showstall showstall napsal:

  Zase jednou uplakané údolí. To je přesně důvod, proč sleduji radši RTL, kde je kompletní servis. Pravda, je to mraky let praxe, ale je to znát. Hlavně se nikdo nemusí obhajovat, zdůvodňovat své názory, atd ….Přeji vše dobré a zbytečně nebrečet.

 32. Jura napsal:

  Pokrytectví komentátorovo, po těch několika kázáních některým diskutujícím ohledně přikládání přehnané důležitosti vlastním názorům, zareaguje na úplně stejnou rétoriku použitou v jeho prospěch –
  (Situs: pokud vím nezískal, si tím nejsem jist, myslím že kdyby, je velmi pravděpodobné že by, Všichni víte, považuji to .)
  – slovy „Dékuji moc za příspěvek“
  To je všeříkající, najednou argumentace typu „všichni víte“ apod., má váhu, když se to hodí.
  Pokud někdo nevidí že obě penalizace mají své precedenty a jsou tudíž posuzovány konzistentně, je omezený zabedněnec, kdo to vidět nechce je na tom ještě hůře.
  Pokud někomu nevadí anulovat pár kol před koncem průběh závodu tím, že smaže ztrátu jezdci na výrazně novějších pneu a poskytne mu tak výraznou výhodu, či analogicky bude prodlužovat fotbalový zápas a zvýhodní tak prohrávající tým vrhající všechny síly do útoku, nemá smysl pro fair play !
  Právo je jen na jedné straně, co je to zde prezentovánu za zvůli ve smyslu „já mám jiný názor a tak drž hubu“ opravdu nechápu. Už jste někdo viděli soud skončit rozsudkem typu, obět i násilník mají každý jiný názor, tudíž nijak nerozhodnem ?
  Průběh diskuze mě opět jen utvrdil, vyměnit komentátora.

  Nad další věcí jsem původně jen mávl rukou, ale zahlédl jsem zde chválu na Královo osvětlování problematiky pneumatik.
  Je letos zřejmé, že pneumatiky umožňují dlouhodobou jízdu v závěsu, tudíž u nich došlo k nějakému posunu. Navzdory tomuto si ale Král jede dále písničku let minulých ve smyslu že gumy nevydrží jediné celé kolo jízdy naplno, či že v závěsu máte na předjetí dvě, max. tři kola načež se musí deset kol regenerovat, jestli se je zregenerovat vůbec podaří. Tuto jeho písničku si pamatuji z dob kdy měl s tehdejšími F1 pneumatikami zkušenost jelikož se používaly v GP2, a to je už řadu let.
  Mohl by tedy vysvětlit jak k tomuto došel, zda se pneu vůbec změnily, případně v čem.
  Takto divák jen kroutí hlavou a volá po vyhazovu komentátorů když vidí auta i deset kol těsně za sebou a dřív přijde podseknutí než vadnutí pneu.
  Tak kdyby mu dotaz třeba někdo předal a zveřejnil odpověď, bylo by to ku prospěchu věci.

 33. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Děkuji moc za příspěvek

  Situs:
  Pan Richtr zaslouží uznání, neb se z toho našeho českého výkvětu diskutujících, co prostě neberou jinej názor, nepodělal. Smutné ovšem je že diskuze stejně nikam nevede, druhý názor není přijat, ani tolerován, a prostě je potřeba pana Richtra ukamenovat. Mě se komentář líbil, někdy nesouhlasím, ovšem těžko bych si to mohl představovat jinak. Tahle agresivita, zlost, nenávist co je tady na diskuzích stále dokola a většinou od stejných lidí, je to mor dnešní doby. Je na panu Richterovi (či na panu Královi) jak se k tomu postaví, zda příště raději bude jen suše konstatovat fakta, či by neměl raději jen alibisticky preferovat Ferrari, neb potěší většinu, nebo zda nebudou komentovat tak jak jim to v tu chvíli přijde. Za mě dodám že já potrestání Hama nečekal, a to právě kvůli tomu že Vettelovi to také prošlo. Ham výhodu pokud vím nezískal, ovšem u Vettelova provinění si tím nejsem jist, myslím že kdyby tak nestál že je velmi pravděpodobné že by pozici na startu ztratil před třetím Bottasem. Podle mě se mělo trestat i tam. No a že penalizace pro Hama nás připravila o boj v posledních kolech o první místo na trati, to je velká škoda. Všichni víte že oba prohřešky se trestat mohly, i nemusely, a v mých očích na tom vydělal vždy jeden a ten samej, a to se přiznám se mi uplně nelíbí a považuji to za nešťastné. Nepřerušit start od komnpetentní osoby jen proto že by ho chtěl přerušit ale trest pro viníka by mu přišel velmi tvrdý považuji naopak od něho za velmi tendenční, individuální a potencionálně nestranný.

 34. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Omlouval se za chybu s nájezdem do pitlane, ne úmysl zbrzdit Ricciarda 🙂

  Lacos: Vždyť se sám Hamilton po závodě omluvil, tudíž se k incidentu i přiznal.

 35. Daaviid23 napsal:

  Pan Richtr zaslouží uznání, neb se z toho našeho českého výkvětu diskutujících, co prostě neberou jinej názor, nepodělal. Smutné ovšem je že diskuze stejně nikam nevede, druhý názor není přijat, ani tolerován, a prostě je potřeba pana Richtra ukamenovat. Mě se komentář líbil, někdy nesouhlasím, ovšem těžko bych si to mohl představovat jinak. Tahle agresivita, zlost, nenávist co je tady na diskuzích stále dokola a většinou od stejných lidí, je to mor dnešní doby. Je na panu Richterovi (či na panu Královi) jak se k tomu postaví, zda příště raději bude jen suše konstatovat fakta, či by neměl raději jen alibisticky preferovat Ferrari, neb potěší většinu, nebo zda nebudou komentovat tak jak jim to v tu chvíli přijde. Za mě dodám že já potrestání Hama nečekal, a to právě kvůli tomu že Vettelovi to také prošlo. Ham výhodu pokud vím nezískal, ovšem u Vettelova provinění si tím nejsem jist, myslím že kdyby tak nestál že je velmi pravděpodobné že by pozici na startu ztratil před třetím Bottasem. Podle mě se mělo trestat i tam. No a že penalizace pro Hama nás připravila o boj v posledních kolech o první místo na trati, to je velká škoda. Všichni víte že oba prohřešky se trestat mohly, i nemusely, a v mých očích na tom vydělal vždy jeden a ten samej, a to se přiznám se mi uplně nelíbí a považuji to za nešťastné. Nepřerušit start od komnpetentní osoby jen proto že by ho chtěl přerušit ale trest pro viníka by mu přišel velmi tvrdý považuji naopak od něho za velmi tendenční, individuální a potencionálně nestranný.

  Situs

  To je na druhou stranu fakt. Respekt za to, že se tu snaží diskutovat i s , jako to řící diplomaticky, velmi zatvrzelými ferraristy.

 36. Vlada napsal:

  Chci se také vyjádřit k tomuto tématu. Říci, že když odpustíme Vettelovi, měli bychom Hamiltonovi s tím nemohu souhlasit. Myslím tím to, že bychom neměli odpouštět. Pokud někdo poruší pravidlo, měl by dostat trest. A v tomto případě mi přijde zavádějící, že porovnáváme dva úplně rozdílné přestupky. To se zkrátka těžko dá porovnat. Jinak co se týče přestupku Hamiltona, tam bylo evidentní o co mu jde. Chtěl si udělat prostor pro double pit-stop, aby nepřišel o pozici.
  Co se týče komentátorů. Byl jsem zklamaný. Náznaky konspiračních teorií (hlavně ze strany p. Krále), to do komentování nepatří. To bych přirovnal k bulváru. Konspiračními teoriemi myslím např. to, že je nějaký jezdec nebo tým zvýhodňován, přitom k tomu nejsou přidány žádná fakta o které se tato domněnka opírá. Při odklízení Sauberu z brzdné zóny naznačovat, že riskují proto, že nechtějí ublížit Ferrari. Jen připomenu, byly vyvěšeny dvojité žluté vlajky, takže dle mého opatření zcela dostačující. Piloti musí výrazně zpomalit a samozřejmě se nesmí předjíždět, takže riziko nějaké nebezpečné události je v tomto případě minimální. Takže dle mého zcela správné rozhodnutí. Mimochodem podívejte se na nějaká videa z dob dávno minulých. Jak se tehdy dbalo na bezpečnost. Zkrátka to je úsměvné porovnávat s dneškem. Tím nechci říct, že by se to mělo vrátit, ale jak se doba posunula.

 37. Situs napsal:

  Pan Richtr zaslouží uznání, neb se z toho našeho českého výkvětu diskutujících, co prostě neberou jinej názor, nepodělal. Smutné ovšem je že diskuze stejně nikam nevede, druhý názor není přijat, ani tolerován, a prostě je potřeba pana Richtra ukamenovat. Mě se komentář líbil, někdy nesouhlasím, ovšem těžko bych si to mohl představovat jinak. Tahle agresivita, zlost, nenávist co je tady na diskuzích stále dokola a většinou od stejných lidí, je to mor dnešní doby. Je na panu Richterovi (či na panu Královi) jak se k tomu postaví, zda příště raději bude jen suše konstatovat fakta, či by neměl raději jen alibisticky preferovat Ferrari, neb potěší většinu, nebo zda nebudou komentovat tak jak jim to v tu chvíli přijde. Za mě dodám že já potrestání Hama nečekal, a to právě kvůli tomu že Vettelovi to také prošlo. Ham výhodu pokud vím nezískal, ovšem u Vettelova provinění si tím nejsem jist, myslím že kdyby tak nestál že je velmi pravděpodobné že by pozici na startu ztratil před třetím Bottasem. Podle mě se mělo trestat i tam. No a že penalizace pro Hama nás připravila o boj v posledních kolech o první místo na trati, to je velká škoda. Všichni víte že oba prohřešky se trestat mohly, i nemusely, a v mých očích na tom vydělal vždy jeden a ten samej, a to se přiznám se mi uplně nelíbí a považuji to za nešťastné. Nepřerušit start od komnpetentní osoby jen proto že by ho chtěl přerušit ale trest pro viníka by mu přišel velmi tvrdý považuji naopak od něho za velmi tendenční, individuální a potencionálně nestranný.

 38. Lacos napsal:

  Ano Riciardo vyjel zpět na trať před Hamilton, ale jen proto, že Hamiltonovi v boxech pokazili výměnu jednoho kola.

  ej_kej_ej:
  No, jako hezký kluci že se tady do Richtra navážíte, ale Ricciarda Hamilton doopravdy nijak nepoškodil, protože jestli jste závod sledovali pozorně, tak z pitlane vyjížděl PŘED Hamiltonem a jelikož se jelo v režimu SC, tak na Bottase neměl co ztrati…

  BTW jestli je odstavený vůz odklízen v brzdné zóně před zatáčkou pouze pod žlutými vlajkami, tak je to možná pro někoho jednoprocentní riziko, ovšem vzhledem na předchozí a dlouhodobě provozovaná řešení obdobných situací ze strany ředitelství závodu to byl prostě kontrapunkt
  BTW2 Vettel měl dle pravidel stát UVNITŘ svého stání, a jestli stál polovinou vozu dle svých slov kvůli tomu aby se vyhnul prokluzu na čáře, tak tím také výhodu získal…třeba i v tom že svou pozici neztratil….každopádně se proti pravidlům provinil daleko jednoznačněji nežli Hamilton „pomalou“ jízdou v režimu SC.

  Hlavně že se tady jak to sleduju každej dívá na Sky Sport, že ano….to je mi pak ale záhadou proč komu vadí ňákej Richtr, snad angláni nepřebíraj český komentář, nebo snad ano?

 39. Lacos napsal:

  Vždyť se sám Hamilton po závodě omluvil, tudíž se k incidentu i přiznal.

  Tomáš Richtr:
  A to upřímně kde berete tu jistotu o úmyslu?

 40. Krossa napsal:

  Mě to tady spíš přijde jako zbytečné handrkování se o ničem 🙂 Pan Richtr by nepenalizoval, jiní by penalizovali a už to jede 🙂 Nevím, ale lidé kompetentní rozhodli, jak rozhodli a my můžeme tak maximálně tady brblat. Je to tak přece i v jiných sportech, jednou rozhodčí penaltu pískne, jednou ne. Byl to fajn závod a pro mě jako fanouška Ferrari s dobrým koncem. Tyhle „komentáře“ …. no můj názor je, že těch 5 vteřin to stejně nerozhodlo, ale jinak je to o ničem.

 41. Wojcek Wojcek napsal:

  A mě se třeba líbí, že například čeští komentátoři NFL se ve svých diskusích hrdě hlásí ke svým oblíbeným týmům a přátelsky se mezi sebou „hejtují“, protože každý fandí někomu jinému.
  Za mě, klidně bych vám dovolil větší volnost v projevu své lásky ke sportu.
  Chci slyšet názory i emoce.
  Profesionálně nestranné informace o tom, kdo koho předjel, si umím z grafiky vyčíst sám.

 42. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  No šak jasná páka. Kdyby chyby ryby rybníky 🙂

  D3P3CH3: Nicméně – pokud by penalizaci nedostal, tj. jel by standardně do boxů, pak by čekal za Bottasem a nebylo by to podle mého celých 5 vteřin ušetřených ale to je kdyby

 43. D3P3CH3 napsal:

  Díky za reakci 🙂 Nicméně – pokud by penalizaci nedostal, tj. jel by standardně do boxů, pak by čekal za Bottasem a nebylo by to podle mého celých 5 vteřin ušetřených 🙂 ale to je kdyby 🙂

  Tomáš Richtr:
  Mně přijdou obě penalizace přísné, ale chápu je. To není o tom, zda je nebo není přísná. To je o tom, že by bylo lepší v zájmu dramatičnosti závodu, kdyby nebyla Samozřejmě chápu, že někdo to drama s ohledem na své zájmy ani trochu nevítá a je to fajn. To je ale podle mě dáno vášní k tomu sportu. Jeden Slavii, druhý Spartu. Někdo tu říkal, že když je zápas 1:2, tak já si přeji prodloužení – že je to prý nefér. A v čem? V tom, že chci víc hokeje?

 44. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  A to upřímně kde berete tu jistotu o úmyslu?

  Mansell: Ale celkem správně posoudili umysl Hamiltona jezdce za sebou poškodit.

 45. Mansell napsal:

  Já bych nehledal spravedlnost, nebo něco takového.
  Komisaři se rozhodli potrestat Hamiltona. komisař nemá šanci během závodu určit jak velkou ujmu Hamilton způsobil jezdci za sebou. Ale celkem správně posoudili umysl Hamiltona jezdce za sebou poškodit. Všem je jasné, že 5 sekund Ricciardo neztratil, jestli to bylo pul sekundy či sekunda je jedno. Tady si myslim, že se trestal umysl poškodit druhého.
  Když budete sami závodit, tak jasně, všichni chceme napínave, ale ferove souboje. Jenže ve sportu ferovost už jaksi přestává existovat, protože peníze o které jde jsou až příliš velké.
  Takže závěr je bohužel jasný, nebádat nad tím, zda trest je či není přísný a pravidla v některých směrech více a lépe definovat. Sice se tím nezabráni všem kontroverzním rozhodnutím, ale některým ano.
  Pravidla formule 1 jsou jako babiččina noční košile, kontury pod ním nevidíte a zakryjou uplně vše.

 46. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Mně přijdou obě penalizace přísné, ale chápu je. To není o tom, zda je nebo není přísná. To je o tom, že by bylo lepší v zájmu dramatičnosti závodu, kdyby nebyla 🙂 Samozřejmě chápu, že někdo to drama s ohledem na své zájmy ani trochu nevítá a je to fajn. To je ale podle mě dáno vášní k tomu sportu. Jeden Slavii, druhý Spartu. Někdo tu říkal, že když je zápas 1:2, tak já si přeji prodloužení – že je to prý nefér. A v čem? V tom, že chci víc hokeje? 🙂

  D3P3CH3:
  Zajímalo by mne, zda Vám stále přijde penalizace přísná, ačkoliv je to úplně totéž jako penalizace pro Hülkenberga loni v Číně… Nebo je v tom nějaký rozdíl?

 47. badboyM napsal:

  Když začala letošní sezona a F1 má nového vlastníka vyšel zde (myslím) článek o tom jak trestání nebude tak přísné. Když nebyl potrestán Vettel za postavení „mimo“ chlíveček – řekl jsem si : fajn – komisaři nebudou ovlivňovat výsledky trestama pro jezdce za drobnější prohřešky. Najednou trest pro Hamiltona a já nevím co si myslet. Najednou to vypadá že se žádné úlevy nekonají. Připomíná mi to situaci ve fotbale : tam totiž snad všechny důležité zápasy ovlivní nejákým způsobem rozhodčí – měla to bejt penalta nebo neměla. Tam je to jasné – 50% lidí nebude spokojených. V F1 je to horší – je to tak rychlý sport, že každá drobnůstka rozhoduje a komisaři musí rozhodnout jestli ta drobnůstka způsobila výhodu nebo ne. Představte si, že tam sedíte a musíte být 100% nezávislý a objektivní a snažíte se být fair. Já bych o tom rozhodovat nechtěl a i když si pročtu názory všech – vidím ten efekt co to mělo – netroufnu si říct : trestat / netrestat. Hamilton k tomu neřekl ani popel = nevykrucoval se z toho = příznání ? Vettel řekl, že nechtěl uklouznout na čáře = výhoda oproti ostatním = přiznání. Z této logiky měli dostat trest oba nebo nikdo.

 48. Paule napsal:

  wow takovou lavinu příspěvků jsem tedy nečekal, ale když už jsem tady tak taky něco přidám. Nejdřív bych chtěl poděkovat panu Richtrovi a všem co se starají o přenosy protože si myslím, že to F1 u nás povzneslo na vyšší úroveň (nebudu porovnávat se SkySport protože mi to připadá jak srovnání jablka a hrušky). Na občasné přeřeknutí jsem si už zvykl (kdysi jsem viděl nějaké video jak vypadá komentování F1 a co všechno u toho komentátor musí sledovat) a to že komentátoři projevují své emoce při komentování mi přijde jako veliké plus protože já nechci poslouchat robota který bude jen říkat co se děje absolutně bez zájmu. Co se týká penalizace tak za mě byla naprosto oprávněná jenže při záběru na start v Číně jsem si taky říkal že Vettel na 100% dostane trest a tudíž chápu názor komentátorů na Hamiltonovu penalizaci. Jo a ještě k tomu jestli měl být SC na konci nebo ne. Určitě měl být virtuální SC o tom není podle mého názoru pochyb protože ten Sauber stál na nebezpečném místě a rozhodně by se všechny principy ochrany pilotů neměli zahazovat jen proto že je pár kol dokonce a nikdo nechce ovlivnit výsledek.

 49. ej_kej_ej napsal:

  No, jako hezký kluci že se tady do Richtra navážíte, ale Ricciarda Hamilton doopravdy nijak nepoškodil, protože jestli jste závod sledovali pozorně, tak z pitlane vyjížděl PŘED Hamiltonem a jelikož se jelo v režimu SC, tak na Bottase neměl co ztrati…

  BTW jestli je odstavený vůz odklízen v brzdné zóně před zatáčkou pouze pod žlutými vlajkami, tak je to možná pro někoho jednoprocentní riziko, ovšem vzhledem na předchozí a dlouhodobě provozovaná řešení obdobných situací ze strany ředitelství závodu to byl prostě kontrapunkt
  BTW2 Vettel měl dle pravidel stát UVNITŘ svého stání, a jestli stál polovinou vozu dle svých slov kvůli tomu aby se vyhnul prokluzu na čáře, tak tím také výhodu získal…třeba i v tom že svou pozici neztratil….každopádně se proti pravidlům provinil daleko jednoznačněji nežli Hamilton „pomalou“ jízdou v režimu SC.

  Hlavně že se tady jak to sleduju každej dívá na Sky Sport, že ano….to je mi pak ale záhadou proč komu vadí ňákej Richtr, snad angláni nepřebíraj český komentář, nebo snad ano?

 50. Lacos napsal:

  Dobrá otázka, taky by mě zajímalo co si o tom pan Richtr myslí.

  D3P3CH3:
  Zajímalo by mne, zda Vám stále přijde penalizace přísná, ačkoliv je to úplně totéž jako penalizace pro Hülkenberga loni v Číně… Nebo je v tom nějaký rozdíl?

 51. D3P3CH3 napsal:

  Zajímalo by mne, zda Vám stále přijde penalizace přísná, ačkoliv je to úplně totéž jako penalizace pro Hülkenberga loni v Číně… Nebo je v tom nějaký rozdíl?

 52. badboyM napsal:

  Samozřejmě, že se mohu mýlit a Vaším oblíbeným jezdcem je úplně někdo jiný. Jak správně říkáte, jak to doopravdy je víte jen Vy. Ja nechtěl nikoho kárat ani někomu něco vyčítat. Pouze jsem zaregistroval debatu na téma nad kterým jsem zrovna přemýšlel a chtěl jsem přidat svůj názor.

 53. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Shrnu to následujícím komentářem: přijde mi diplomaticky řečeno odvážné tvrdit, komu já fandím, jaké city uvnitř své duše chovám a jaké sympatie v sobě mám. Já jsem jediný, kdo to ví a jak to doopravdy je, a říkat že je to jinak, to je vskutku iracionální přístup. Takže máte-li nějaké dojmy z něčeho, jak je libo, ale není to víc než to: dojem.

 54. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Tak to je na další debatu. Podle mě nemáte pravdu.

  badboyM: nedovolil říct zákazníkovi, že je něco jeho problém i kdyby si vymýšlel sebevětší hlouposti.

 55. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Vloni mi bylo nadáváno, jak Hamiltona očerňuji… a několikrát před tím.

  badboyM: Co mi přijde horší, že i když se to tu snaží panu Richtrovi několik lidí sdělit, tak si tuto náklonost nepřizná

 56. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Souhlas! To je pravda. Fascinován jsem stejně tak Alonsem, Ricciardem, Vettelem, Bottasem, ale i Massou, Verstappenem a dalšími.

  badboyM: Pan Richtr je podle mě dobrý komentátor, ale musím se přiklonit k názoru že „fandí“ Hamiltonovi. Uvozovky používám záměrně, protože to není fandění v klasickém slova smyslu, ale spíše obdiv k tomuto jezdci nebo fascinace.

 57. Lacos napsal:

  Pěkně napsano

  badboyM:
  Dobrý den všem !
  Letos jsem si poprvé zaplatil sportovní stanice na satelitu, takže jsem byl „ochuzen“ o český komentář v letech minulých. V F1 už nikomu nefandím a sleduji ji pouze pro zábavu. Pan Richtr je podle mě dobrý komentátor, ale musím se přiklonit k názoru že „fandí“ Hamiltonovi. Uvozovky používám záměrně, protože to není fandění v klasickém slova smyslu, ale spíše obdiv k tomuto jezdci nebo fascinace. Jsem přesvědčen že to pan Richtr nedělá úmyslně, ale ať chceme nebo ne – každému z nás je někdo milejší a někdo ne. Já prostě z komentáře pana Richtra slyším, že takový Hamilton je mu blíže než Vettel. Co mi přijde horší, že i když se to tu snaží panu Richtrovi několik lidí sdělit, tak si tuto náklonost nepřizná (podle mě by se nic nestalo) a hlavně odpověď, že je to spíše náš problém, že s tím nesouhlasíme. Ano ! je to náš problém, ale my platíme za tv stanice a tím pádem i za přenosy F1 a já se nedivím, že lidé kteří za službu platí, se k ní chtějí vyjádřit. My jsme v této situaci zákazníci a osobně bych si nedovolil říct zákazníkovi, že je něco jeho problém i kdyby si vymýšlel sebevětší hlouposti. Zní to možná divně, ale dnes to fungue tak, že zákazník se jednou naštve a jde jinam a nikdo ho k návratu nepřemluví. Můj příspěvek neberte jako kritizování někoho nebo něčeho – jen jsem využil příležitosti sdělit panu Richtrovi, že i já z jeho komentáře slyším, že Hamiltona má trošku raději.

 58. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Když přijdu s protinázorem, to přeci neznamená, že váš příspěvek beru nějak negativně? 😮

  Tomej1: Dúfam, že tento príspevok nezoberiete tak negatívne ako môj predchádzajúci a nech sa vám darí.

 59. badboyM napsal:

  Dobrý den všem !
  Letos jsem si poprvé zaplatil sportovní stanice na satelitu, takže jsem byl „ochuzen“ o český komentář v letech minulých. V F1 už nikomu nefandím a sleduji ji pouze pro zábavu. Pan Richtr je podle mě dobrý komentátor, ale musím se přiklonit k názoru že „fandí“ Hamiltonovi. Uvozovky používám záměrně, protože to není fandění v klasickém slova smyslu, ale spíše obdiv k tomuto jezdci nebo fascinace. Jsem přesvědčen že to pan Richtr nedělá úmyslně, ale ať chceme nebo ne – každému z nás je někdo milejší a někdo ne. Já prostě z komentáře pana Richtra slyším, že takový Hamilton je mu blíže než Vettel. Co mi přijde horší, že i když se to tu snaží panu Richtrovi několik lidí sdělit, tak si tuto náklonost nepřizná (podle mě by se nic nestalo) a hlavně odpověď, že je to spíše náš problém, že s tím nesouhlasíme. Ano ! je to náš problém, ale my platíme za tv stanice a tím pádem i za přenosy F1 a já se nedivím, že lidé kteří za službu platí, se k ní chtějí vyjádřit. My jsme v této situaci zákazníci a osobně bych si nedovolil říct zákazníkovi, že je něco jeho problém i kdyby si vymýšlel sebevětší hlouposti. Zní to možná divně, ale dnes to fungue tak, že zákazník se jednou naštve a jde jinam a nikdo ho k návratu nepřemluví. Můj příspěvek neberte jako kritizování někoho nebo něčeho – jen jsem využil příležitosti sdělit panu Richtrovi, že i já z jeho komentáře slyším, že Hamiltona má trošku raději.

 60. Tomej1 napsal:

  Fúha tu je bojová nálada, sem už radšej ani nič nenapíšem, po tomto poslednom vyjadrení. To, že som vašu prácu pochválil to ste si asi ani nevšimli. To, že som povedal že každý môže fandiť komu chce asi tiež nie a ani to, že vaše komentovanie mi príde nestranné. Na vás som nemal žiadne výhrady pán Richtr a vaše ani nikoho názory neberiem, je demokracia a každý má nárok na svoj názor a na to komu bude fandiť. A to, že som povedal, že Hamilton mal dostať penalizáciu a aj Vettel v Číne ju mal dostať a to že mal byť virtuálny safetycar sú názory, ktoré som jasne oddôvodnil, že by boli najspravodlivejšie. To, že tým, ktorý sa snaží v závode a stratégiou si urobí nejaký náskok a potom mu ho zrušíme aby to bolo napínavejšie až do konca závodu si myslím, že nie je spravodlivé, pričom na safetycar vôbec nebol dôvod, lebo odpratanie auta trvalo veľmi krátko, na druhú stranu si myslím že mal byť virtuálny safetycar kvoli zníženiu rýchlosti v danom úseku trate. To je všetko, na nikoho som nechcel nejak útočiť. Povedal som tu len názory, ktoré som aj predtým racionálne oddôvodnil. Dúfam, že tento príspevok nezoberiete tak negatívne ako môj predchádzajúci a nech sa vám darí.

 61. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Jenomže „dobrou službu“ v životě nezměříte tím, jaký je zrovna Váš individuální dojem z projevu komentátora ve vztahu k oblíbenosti jednoho nebo druhého pilota. Jde o iracionální pocit, který se zrovna v tomto případě nezakládá na pravdě. Nechcete vidět, co říkám, nepřesvědčím vás. Ale tohle už tu na mě někdo zkoušel 😉

  KulatyLenin: Hele teď jsem to psal níže ja si za to platím, chci dobrou službu ne si něco vypínat!!!

 62. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Není pravda.

  KulatyLenin: dítě ví jak je to s chlazením brzd

 63. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Souhlas a respekt. Ale komentovat budu dle svého stylu, dokud mi do něj vedení televize nehodí takříkajíc vidle. Styl, který se nelíbí vám, se zas líbí jiným, to zkuste pochopit vy.

  KulatyLenin: Víte jsme v pozici zákazníků ja si stanice sport platím a v českém jazyce máte monopol nemám jinou možnost.

 64. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  No schválně, kolik?

  KulatyLenin: Všimněte si kolik lidí vám to píše?

 65. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Prostě Ted Kravitz jen řekl to, na co máte jiný názor a hned se jedná o arogantního týpka. Znám.

  Tomej1: Takisto moc nemusím Teda Kravitza. Neviem či ste videli video z testo v barcelone, kde dával rozhovor pre skysports a pýtali sa ho, že či si myslí, že je možné že sa ferrari dotiahlo na mercedes. On s istotou a určitou aroganciou povedal, že určite nie pretože mercedes má najlepších jazdcov, najlepší tím, najviac peňazí a podobne.

 66. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  No jéje! Já bych si také přál safety car! Protože by to bylo o to větší drama. Nevím, co je na tom k nepochopení… 🙂

  Tomej1: A to, že Pepo hneď chcel safetycar na konci závodu aby sa Hamilton dotiahol? xDDD

 67. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Že Josef řekne o penalizaci že je přísná, nevidím v tom ani za mák nějaké „nepovolené“ fanouškovství, to jsou jen vaše dojmy a přesvědčení.

  Tomej1: hneď povedal, že Hamilton dostane penalizáciu a aj sa tak stalo. Od Pepu to bolo jasné obhajovanie jeho miláčika Hamilton

 68. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Kde berete to odhodlání říkat mi, co smím říkat nebo ne? Víte snad lépe než já komu fandím? Z dnes již veřejných zdrojů je navíc dostupné, koho podporuji, a Hamilton s Mercedesem to nejsou. To ani nevzpomínám loňský rok – jeho první třetinu, kdy mi bylo nadáváno za to, jak Hamiltona zbytečně peskujeme. Si nevyberete no… Pracujete s dojmy, nikoli s fakty.

  Tomej1: To vidí každý alebo skôr počuje každý a nehovorte, že to neni pravda.

 69. KulatyLenin napsal:

  Hele teď jsem to psal níže ja si za to platím, chci dobrou službu ne si něco vypínat!!!
  A k druhé části (nechtěl jsem to tu vytahovat) ale i dítě ví jak je to s chlazením brzd. tak ro vás a pro pana Krále pro chlazení brzd není vůbec rozhodující okolní teplota!!! Ptáte se proč? Jestli brzdy v zatížení mají mezi 1200 a 1400 °C je úplně jedno jestli na ně foukáte vzduch o teplotě 40°C nebo 25°C.

  koudaa:
  Zdravím, to je fakt úlet tahle diskuse….tak si ten komentář vypněte!! Jak chcete poslouchat koment ke sportovnímu přenosu bez názoru komentátora?? Jestli je Vettel první nebo druhý mi nemusí někdo říkat, stačí mi LiveTiming a zastávky v boxech si také zvládnu spočítat sám….Co je právě to zajímavé, je názor někoho jiného na jednu a tu samou událost, prostě odlišný náhled, tečka! Jinak moc děkuji především Josefovi K. za komentáře a osvětlení základních technických záležitostí (pneu, přilnavost, teplota, degradace, volanty, spojka, odklony atd), má na to talent, že by ho pochopilo snad i dítě v 1. třídě

 70. Tomej1 napsal:

  Tomej1:
  Dobrý deň. Chcel by som sa tiež vyjadriť k tejto téme. Každý z nás má nejaký obľúbený tím alebo jazdca. Nikto nesleduje formulu bez toho aby niekomu fandil teda ani komentátori, pretože o to ide v každom športe. Akceptujem teda, že každý má svoj tím ktorému fandí alebo jazdca ale komentátor by mal byť pri komentovaní nestranný. Pán Richtr vám musím z môjho pohľadu uznať, že sa vám to docela darí. Síce musím uznať, že raz keď som nebol doma a pozeral som na internete závod cez skysports tak to malo trochu lepšiu úroveň. Stále si však myslím, že odvádzate veľmi dobrú prácu podobne ako slovenskí kolegovia. To však nemôžem povedať o vašom spolukomentátorovi Pepovi. Je jasné, že fandí mercedesu alebo Hamiltonovi. To vidí každý alebo skôr počuje každý a nehovorte, že to neni pravda. Kľudne sa priznajte, mne je jedno kto komu fandí. Ale komentovanie by malo byť nestranné. Čo sa týka potrestania Vettela, neviem presne pravidlá či je tam tolerovaná nejaká odchýlka v štartovom postavení ale hento vyzeralo úmyselne a mal dostať 5 sekund v boxoch s tým súhlasím. Takisto keď som videl zostrih pretekov na oficiálnej stránky F1 na youtube spolukomentátor Martin Brundle hneď povedal, že Hamilton dostane penalizáciu a aj sa tak stalo. Od Pepu to bolo jasné obhajovanie jeho miláčika Hamiltona a vyhováraním sa, že Vettel mal tiež dostať penalizáciu v Číne s čím súhlasím. A to, že Pepo hneď chcel safetycar na konci závodu aby sa Hamilton dotiahol? xDDD . Áno mal byť safetycar ale virtuálny a nie normálny pretože aj bez safetycaru bolo auto sauberu odpratané do pol minuty. Pepo však cítil iskierku nádeje. Takisto moc nemusím Teda Kravitza. Neviem či ste videli video z testo v barcelone, kde dával rozhovor pre skysports a pýtali sa ho, že či si myslí, že je možné že sa ferrari dotiahlo na mercedes. On s istotou a určitou aroganciou povedal, že určite nie pretože mercedes má najlepších jazdcov, najlepší tím, najviac peňazí a podobne. Takéto vyjadrenia fakt nemusím. Takže pán Richtr len tak ďalej, vaša práca a komentovanie je viac ako na solídnej úrovni a odkážte Pepovi, že nech fandí Hamiltonovi ale mimo toho, keď komentuje závod. Ďakujem

  plus ešte doplním, že pravidlá fungujú asi ako právo, čo nie je zakázané, to je povolené. Ja do tých pravidiel nevidím. Tresty čo sa týka číny a Bahrainu preto mohli byť spravodlivé. FIA však jednu chybu rozhodne spravila a to na konci mala dať virtuálny safetycar, ktorý by nikomu neuškodil čo sa týka závodu a odpratanie auta by bolo bezpečné.

 71. KulatyLenin napsal:

  Víte proč?
  Všimněte si kolik lidí vám to píše? Nejsem to ja ani to není jen třeba Pepa. Chápu mně můžete mít jako chronického stěžovatele, ale tolik ostatních? To už stoji za zamyšlení.
  A ještě jedna věc nevím jak jiní ale mé pohnutka proč tu píšu není v žádném případě ublížit Tomaši Richtrovi, ale mít dobrý komentář kde nemám dojem že když jeden jezdec by vystoupil a vykadil se na trať bylo by to komentováno jaká že to byla gracie a jak je to hovínko krásné (je to nadnesene ) promiňte ale takový dojem z vás mám a myslím, že by na to neměl být žádný komentátor pyšný. Víte jsme v pozici zákazníků ja si stanice sport platím a v českém jazyce máte monopol nemám jinou možnost.

  Tomáš Richtr:
  Kdo z vás dělá hlupáky? A oč mohu věřit tomu, co sděluji, méně, (a stát si za tím) než vy věříte vámi řečenému?

 72. koudaa napsal:

  Zdravím, to je fakt úlet tahle diskuse….tak si ten komentář vypněte!! Jak chcete poslouchat koment ke sportovnímu přenosu bez názoru komentátora?? Jestli je Vettel první nebo druhý mi nemusí někdo říkat, stačí mi LiveTiming a zastávky v boxech si také zvládnu spočítat sám….Co je právě to zajímavé, je názor někoho jiného na jednu a tu samou událost, prostě odlišný náhled, tečka! Jinak moc děkuji především Josefovi K. za komentáře a osvětlení základních technických záležitostí (pneu, přilnavost, teplota, degradace, volanty, spojka, odklony atd), má na to talent, že by ho pochopilo snad i dítě v 1. třídě 😉

 73. Tomej1 napsal:

  Dobrý deň. Chcel by som sa tiež vyjadriť k tejto téme. Každý z nás má nejaký obľúbený tím alebo jazdca. Nikto nesleduje formulu bez toho aby niekomu fandil teda ani komentátori, pretože o to ide v každom športe. Akceptujem teda, že každý má svoj tím ktorému fandí alebo jazdca ale komentátor by mal byť pri komentovaní nestranný. Pán Richtr vám musím z môjho pohľadu uznať, že sa vám to docela darí. Síce musím uznať, že raz keď som nebol doma a pozeral som na internete závod cez skysports tak to malo trochu lepšiu úroveň. Stále si však myslím, že odvádzate veľmi dobrú prácu podobne ako slovenskí kolegovia. To však nemôžem povedať o vašom spolukomentátorovi Pepovi. Je jasné, že fandí mercedesu alebo Hamiltonovi. To vidí každý alebo skôr počuje každý a nehovorte, že to neni pravda. Kľudne sa priznajte, mne je jedno kto komu fandí. Ale komentovanie by malo byť nestranné. Čo sa týka potrestania Vettela, neviem presne pravidlá či je tam tolerovaná nejaká odchýlka v štartovom postavení ale hento vyzeralo úmyselne a mal dostať 5 sekund v boxoch s tým súhlasím. Takisto keď som videl zostrih pretekov na oficiálnej stránky F1 na youtube spolukomentátor Martin Brundle hneď povedal, že Hamilton dostane penalizáciu a aj sa tak stalo. Od Pepu to bolo jasné obhajovanie jeho miláčika Hamiltona a vyhováraním sa, že Vettel mal tiež dostať penalizáciu v Číne s čím súhlasím. A to, že Pepo hneď chcel safetycar na konci závodu aby sa Hamilton dotiahol? xDDD . Áno mal byť safetycar ale virtuálny a nie normálny pretože aj bez safetycaru bolo auto sauberu odpratané do pol minuty. Pepo však cítil iskierku nádeje. Takisto moc nemusím Teda Kravitza. Neviem či ste videli video z testo v barcelone, kde dával rozhovor pre skysports a pýtali sa ho, že či si myslí, že je možné že sa ferrari dotiahlo na mercedes. On s istotou a určitou aroganciou povedal, že určite nie pretože mercedes má najlepších jazdcov, najlepší tím, najviac peňazí a podobne. Takéto vyjadrenia fakt nemusím. Takže pán Richtr len tak ďalej, vaša práca a komentovanie je viac ako na solídnej úrovni a odkážte Pepovi, že nech fandí Hamiltonovi ale mimo toho, keď komentuje závod. Ďakujem 🙂

 74. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Ano, souhlasím. Říkám o zodpovědným lidem skoro každý den, ale nejsem boss Sport2, takže mohu jen slíbit, že v tom budu pokračovat, dokud se to nevyřeší.

  toulavej: mne spíš zaráží česká zvuková stopa

 75. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Pravidla přikazují, že „pilot má stát ve vymezeném prostoru“. Nechápu tedy moc tvrzení, že pravidla „nezakazují stát mimo vymezený prostor“.

  Ale ta hlavní pointa je v následujícím: já mám na celou situaci nějaký názor. Že bych Hamiltona netrestal, je prostě něco, co si mohu dovolit říci, pokud tomu věřím. Ani mi nevadí, že nebyl trestán Vettel, takže bych navrhl, ať všichni jdeme dělat něco užitečnějšího.

  frantizsekk: K Vettelovi mam to, ze sice stal mimo kvuli lepsi trakci na startu, ale pravidla to vyslovne nezakazuji

 76. toulavej napsal:

  asi trochu odbočím mimo téma,ale mne spíš zaráží česká zvuková stopa,,v komentaři jste zminoval něco že se technici na hlasitost komentu a zvuku z trati podivaji,ale jestli se tedy v nečen hrabali pak vysledek byl otřesný,,komentář ano vyborně slyšitelný,ale zvuky z trati,motory apod.naprosto utlumené,,přitom slovenská stopa byla naprosto ideálně sladěná,,takže jestli mužu orodovat,at se páni technici poučí a nastaví českou stopu stejně jako běží slovenská,,,děkuji a omluva za odbočení od tématu

 77. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  „MUSEL“ vidět každý… Proč „musel“? Protože to tak chcete vy?

  KulatyLenin: musel vidět každý???

 78. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Kdo z vás dělá hlupáky? A oč mohu věřit tomu, co sděluji, méně, (a stát si za tím) než vy věříte vámi řečenému?

  KulatyLenin: A upřimně když nechcete vidět neuvidíte a budete nás prezentovat jako hlupáky a tvrdit že ta černá je bílá a za 14 dnu ta černá je zase bíla a o ničem mně nepřesvědčíte!

 79. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Bingo!

  KulatyLenin: Mám dotaz jak máme vyjádřit tedy míru vaší nadšenosti jinak než to musel vidět každý???
  Na to není metr přece.

 80. frantizsekk napsal:

  K Vettelovi mam to, ze sice stal mimo kvuli lepsi trakci na startu, ale pravidla to vyslovne nezakazuji(samozrejme by spravne stat v boxu mel). Teoreticky staci jedno kolo v boxu, pokud tedy nejste vne smerem dopredu. A nikomu timto nezpusobil ujmu, dle komisaru nebylo co penalizovat.
  Hamilton zbrzdil jezdce za nim v najezdu do boxu, cimz ujmu zpusobil. Proto penalizaci dostal, kazdy by ji dostal. I Vettel.

 81. frantizsekk napsal:

  Ja bych rad hlavne slysel komentar o tom, co se deje na trati. Bulvaru a informaci je plny internet a neustale vysvetlovani, co je co je zbytecne. Fanousci F1 jsou vetsinou technicky zdatni a nesedi u televize poprve. Nebojte se, nezahltite nas 🙂

 82. KulatyLenin napsal:

  Tomáš Richtr:
  Obecně, chcete-li pokračovat v nějaké racionální úrovni diskuze, pak se, prosím, vyhněte rádoby argumentům typu „to musí vidět každý, a kdo to vidí jinak, je… XXX“.

  Bude-li situace stejná v příštím závodě, pojmu to zcela stejně. Nevidím nejmenší důvod, proč bych neměl nebo nemohl.

  Mám dotaz jak máme vyjádřit tedy míru vaší nadšenosti jinak než to musel vidět každý???
  Na to není metr přece.
  A upřimně když nechcete vidět neuvidíte a budete nás prezentovat jako hlupáky a tvrdit že ta černá je bílá a za 14 dnu ta černá je zase bíla a o ničem mně nepřesvědčíte!

 83. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Dívali se na to mí šéfové, a ti jsou v pohodě. Díval jsem se na celý přenos já včera s příbuznými a nenašel jsem v tomto ohledu žádné pohoršující nedostatky. Naopak mi přišlo, že se mohou vzteknout lidé, kteří Hamiltona vůbec nemají v lásce a komentář v televizi přející mu, aby dohnal ztrátu a litující penalizace, pač by to byla bitva ještě větší, je dovádí k šílenství. Takže ano, koukl jsem se a reklamace byla pro zaujatost zamítnuta.

  KulatyLenin: Hele přeřeky je to poslední co mi vadí. Tomu se nejde vyvarovat hledíte na obrazovky to by popletlo každého to vám ani v nejmenším nezazlívám a spíše vás v tom obdivuju. Ale jak tady psali obdiv neschováte Čína Bahrajn stejné situace a diametrální rozdíl. Možna si to pusťte ženě dětem kamarádům ať máte spětnou vazbu od lidí kterým věříte a kteří vám řeknou pravdu.

 84. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Mýlíte se a přestaňte laskavě urážet. Že jste o něčem slepě přesvědčen, ještě neznamená, že máte pravdu. Nemáte.

  Lacos: A ta Vaše upřímná radost z toho, že vyhrál Vettel namísto Hamiltona, z té mi praskalo srdce, jak někdo může být tak křivý.

 85. KulatyLenin napsal:

  Tomáš Richtr:
  A opět, když si stojím za svým, tak není jiná možnost, než že jsem sebestředný, samolibýzabedněnec, že? Ne, v tomto ohledu jsem se žádné chyby nedopustil. Dopustil jsem se drobných přeřeků, ale nic víc.

  Hele přeřeky je to poslední co mi vadí. Tomu se nejde vyvarovat hledíte na obrazovky to by popletlo každého to vám ani v nejmenším nezazlívám a spíše vás v tom obdivuju. Ale jak tady psali obdiv neschováte Čína Bahrajn stejné situace a diametrální rozdíl. Možna si to pusťte ženě dětem kamarádům ať máte spětnou vazbu od lidí kterým věříte a kteří vám řeknou pravdu.

 86. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Protože kdybyste jej četl, tak si přečtete, že „jsem přesvědčen, že je to dnes přirovnání irelevantní více než kdy jindy.“

  Daaviid23: Proč myslíte?

 87. DaveVIP napsal:

  Ze startu mosim hóknout, že Tomyšovi a jeho sajtně fellasů patří děkovačka, za to, sjakym nadšením do nás klavírujou ty hafo festovní moudra ve studiu potažmo v bedně. Naosobňačku nekómu, že by fachman Tomyš nebo Kingoš ševelili na levandulu nebo vyšili hakl krén. Spiš mě to přinde, že ste všeci pobóchaní zté pentle pro Bakeliťáka za to šméčko co uvařil pro Klokana v pitu, kerej měl hodit čučku a nabiflovat Vettelovo manevr z minule jařiny z Číny …

 88. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Vy máte názor, já mám názor. To že mám jiný názor Vás fakt neopravňuje k urážkám typu že nedospívám, nebo že něco nevidím, nebo že jsem samolibý. Já se prostě jenom s Vaším názorem neztotožňuji a na názor nemám o nic menší právo než vy.

  beniczech: evidentně nedospíváte. Je zarážející, že to nevidíte.

 89. Lacos napsal:

  Dobrý den, mám jen jednu otázku. Vždy jsem si myslel, že komentátor by měl být vždy nezaujatý. Jenže při sledování F1 na sportu jen slyším – Hamilton sem a Hamilton tam. To už se opravdu nedá poslouchat, to už radši přepínám zvuk na slovenskou verzi, kde komentář není zaujatý a nikomu neleze do zadku. Takže, kdy toho pane Richtr hodláte nechat? Je zjevné, že jste fanouškem Hamiltona, na tom není nic špatného. Jen byste si to fandění mohl nechat na doma. A v televizi být objektivní. A ta Vaše upřímná radost z toho, že vyhrál Vettel namísto Hamiltona, z té mi praskalo srdce, jak někdo může být tak křivý.

 90. Daaviid23 napsal:

  Tomáš Richtr:
  Ne, tohle vážně není z mé hlavy a hlavně to doložilo, že jste ten text vůbec nečetl.

  Proč myslíte?
  Četl jsem článek a proto chápu že to bylo myšleno jako vtip, ale ten „vtip“ je už tak ohraný až běda.
  Nejsem zastánce dnešní mody mega korektnosti, na druhou stranu jak myslíte, že tenhle vtípek působí na fanoušky Ferrari, když ho slyší od (některých) fanoušků jiných týmů jako v podstatě nadávku velmi často? Opravdu z toho nededukuji nějakou zaujatost vůči Ferrari, ale dal bych si prostě pozor na takové výbušné vtípky.

 91. beniczech beniczech napsal:

  Dobrý den,
  po dlouhé době (možná to budou tak dva roky) se musím vyjádřit k nedělnímu závodu, jelikož to i pro mě bylo už přes čáru. A to jsem i v roce 2016 měl co dělat, abych sem nenapsal. Chtěl jsem napsat sáhodlouhý komentář, ale pár diskutérů stihlo mé myšlenky vyjádřit dříve, tak se nebudu opakovat, pouze zmíním, o které se jedná:
  Jerry_134
  PeeTeeR
  Jura
  Zeleenda
  KulatyLenin
  Ta neobjektivita a domněnky či konspirační teorie jak ze strany pana Richtra, tak (bohužel) i ze strany pana Krále, byly v GP Bahrajnu už daleko za hranou. A tento článek tomu nasazuje korunu. Inu, jak se říká, „potrefená husa…“. Psal jsem Vám to pane Richtr už kdysi a budu se opakovat, protože narozdíl od Hamiltona (u něj mě to překvapilo, smekám klobouk a částečně má můj respekt) evidentně nedospíváte. Je zarážející, že to nevidíte. Mně osobně je fuk, jestli vyhraje Hamilton nebo Vettel, fandím hlavně dobrému sportu (přestože oblíbence mám, např. Ricciardo, Hülkenberg, Grosjean). Ale komentátor by měl být opravdu neutrální, nezaujatý a neměl by vymýšlet konspirační teorie. Neříkám, že komentátor nemá být emotivní, a neříkám, že by neměl mít favorita, ale ať si fandí ve skrytu duše nebo doma. Čert vem Vaše přihlouplé vtípky, které inteligentního člověka nepobaví, možná bych zkousl i to, že velmi často nevíte, co se na trati děje (a to tam jste dva!), protože díky dostupným technologiím to zvládám sám, ale ta Vaše zaujatost je už přes čáru a člověka znechutí. Nevím, proč by lidé měli platit takovouto televizi. Já osobně už toho mám po krk a jdu hledat alternativu v angličtině nebo němčině. A Vám přeji, abyste překousl tu Vaši samolibost a stal se lepším moderátorem, protože již řadu let stagnujete a do profesionální úrovně Vám stále něco chybí. Pěkný den.

 92. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Obecně, chcete-li pokračovat v nějaké racionální úrovni diskuze, pak se, prosím, vyhněte rádoby argumentům typu „to musí vidět každý, a kdo to vidí jinak, je… XXX“.

  Bude-li situace stejná v příštím závodě, pojmu to zcela stejně. Nevidím nejmenší důvod, proč bych neměl nebo nemohl.

 93. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Ne, tohle vážně není z mé hlavy a hlavně to doložilo, že jste ten text vůbec nečetl.

  Daaviid23:
  Vážně Tomyš řekl FIA Ferrari International Assistance?? 😀
  Vždycky jsem bral řeči o neobjektivním komentáři s nadhledem, respektive si myslím, že 100% objektivní komentář bez vlivu vlastního názoru není snad ani možný. Ale pokud to Tomyš řekl tenhle hloupý vtip, tak to se nedívím té velké reakci.

 94. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  „Objektivní komentář“ je z povahy věci nesmysl. Komentář věci komentuje.

  Daaviid23: objektivní komentář

 95. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  A opět, když si stojím za svým, tak není jiná možnost, než že jsem sebestředný, samolibý zabedněnec, že? Ne, v tomto ohledu jsem se žádné chyby nedopustil. Dopustil jsem se drobných přeřeků, ale nic víc.

  KulatyLenin: Jinak řekněte sám Pane Richtr chce to celého chlapa uznat chybu že? Velké koule to chce říct: „nechal jsem se trochu unést budu se snažit to nedělat“? V tom v ných očích vyrostl Hamilton ten to dokázal říct a nikdo se k tomu nebude vracet, lidé dělají chyby, ale to co vy předvádíte akorát nás burcujete k odporu k Vám. Jste přece dokonalý nejlepší a jen špatně pochopený? Takže jedním slovem SAMOLIBÝ!

 96. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Ano, a když tvrdím něco jiného, musím být zcela jistě nenormální nebo nesoudný. Marná sláva.

  Zeleenda:
  Vážím si práce a nadšení p. Richtera i všeho, co děla pro Formuli, ale i z psaných článku se nemohu ubránit dojmu, že vašioblíbenci jsou Mercedes, potažmo Hamilton, ostatně vše podstatné už bylo napsáno a bylo to napsáno velmi trefně a výstižně.

  Vnímavější divák, nebo i čtenář, si toho prostě všimne a tímto článkem jste na to tím spiš upozornil.

 97. Daaviid23 napsal:

  Vážně Tomyš řekl FIA Ferrari International Assistance?? 😀
  Vždycky jsem bral řeči o neobjektivním komentáři s nadhledem, respektive si myslím, že 100% objektivní komentář bez vlivu vlastního názoru není snad ani možný. Ale pokud to Tomyš řekl tenhle hloupý vtip, tak to se nedívím té velké reakci.

 98. KulatyLenin napsal:

  Tomáš Richtr:
  Obecně: děkuji za komentáře a hlavně, čehož je většina, vaše názory. Vyměnili jsme si vzájemně řadu názorů a u drtivé většiny z nich zůstane názorový nesoulad, což se ale v životě lidí běžně děje. Někteří nesouhlasí s tím, co jsem napsal, já zase nesouhlasím s některým z toho, co bylo napsáno následně. Přečetl jsem si pozorně vaše příspěvky a opětovnou reakcí na ně bych svou argumentaci jen opakoval. Život jde dál a já se těším na GP Ruska.

  Neodpustím si jednu poznámku: Při VC Ruska při zmínce o Hamiltonovi budete trapně vtipkovat ve stylu „musíme si dávat pozor, jinak nám zas budou nadávat“
  Jinak řekněte sám Pane Richtr chce to celého chlapa uznat chybu že? Velké koule to chce říct: „nechal jsem se trochu unést budu se snažit to nedělat“? V tom v ných očích vyrostl Hamilton ten to dokázal říct a nikdo se k tomu nebude vracet, lidé dělají chyby, ale to co vy předvádíte akorát nás burcujete k odporu k Vám. Jste přece dokonalý nejlepší a jen špatně pochopený? Takže jedním slovem SAMOLIBÝ!

 99. KulatyLenin napsal:

  Dobrý den,
  Chci z trochu jiného soudku, už jsem pochopil že Pan Richtr žádnou kritiku nebere vážně takže nemá smysl cokoliv psát ke komentářům na stanicích sport. Je přesvědčen o své dokonalosti. před závodem tvrdí jak testy nejsou vypovídající po závodě napíše že kdo sledoval testy je mu to vše jasné …
  Ale co chci udělat je vyzvat Fanoušky F1 k bojkotu čerpacích stanic MOL. Považuju za opravdovou nenažranost provozovatele stanic sport že si nechají zaplatit za sledování a ještě přerušují závod reklamami!!!!
  Vyzívám tedy fanoušky F1 nejezděte tankovat do MOLu. Třeba je to přinutí reklamu stáhnout.
  Za sebe říkám, kdyby po závodě byla reklama : „Mohli jsme vás přerušit ale raději jsme vás nechali závod sledovat“ nejezdil bych pro palivo jinam než do MOLu. Takhle udělám maximum pro bojkot!

 100. Zeleenda Zeleenda napsal:

  Vážím si práce a nadšení p. Richtera i všeho, co děla pro Formuli, ale i z psaných článku se nemohu ubránit dojmu, že vaši oblíbenci jsou Mercedes, potažmo Hamilton, ostatně vše podstatné už bylo napsáno a bylo to napsáno velmi trefně a výstižně.

  Vnímavější divák, nebo i čtenář, si toho prostě všimne a tímto článkem jste na to tím spiš upozornil.

 101. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Obecně: děkuji za komentáře a hlavně, čehož je většina, vaše názory. Vyměnili jsme si vzájemně řadu názorů a u drtivé většiny z nich zůstane názorový nesoulad, což se ale v životě lidí běžně děje. Někteří nesouhlasí s tím, co jsem napsal, já zase nesouhlasím s některým z toho, co bylo napsáno následně. Přečetl jsem si pozorně vaše příspěvky a opětovnou reakcí na ně bych svou argumentaci jen opakoval. Život jde dál a já se těším na GP Ruska.

 102. Guru napsal:

  koza3:
  Tak na takovouhle kritiku bych neměl nervy. Tomáši, všechna čest, že I přes kejhající husy to berete s nadhledem. Řekl bych, že Češi potřebují slyšet jen to, co si sami myslí, přesnou kopii našeho názoru. Od toho tu máme televizní noviny na komerčních kanálech. Jakmile někdo ale lehce spekujule a prezentuje svůj odlišný názor a ještě tomu veřejně v televizi, je odsouzen k linčování. Nedejte se, pořád jsou tady tisíce fanoučků, kteří mají Váš projev a styl rádi a žerou ty Vaše vtípky. Pokud s něčím nesouhlasím, tak si myslím svoje, ale určitě se z toho nezblázním a nepoženu Vás před soud… Buďte svůj a pokračujte v dobře odvedené práci!

  Koza přesně..

 103. Tomáš Richtr Tomáš Richtr napsal:

  Děkuji za všechny názory a komentáře. Ohledně části příspěvku níže: realita je taková, že to není pravda. Mercedes a Hamilton nejsou mými nejoblíbenějšími ve startovním poli.

  Guru: Nemohu si odpustit, ale také si myslím, že tým Mercedesu a konkrétně Hamiltona máte z pole F1 nejraději.

 104. koza3 napsal:

  Tak na takovouhle kritiku bych neměl nervy. Tomáši, všechna čest, že I přes kejhající husy to berete s nadhledem. Řekl bych, že Češi potřebují slyšet jen to, co si sami myslí, přesnou kopii našeho názoru. Od toho tu máme televizní noviny na komerčních kanálech. Jakmile někdo ale lehce spekujule a prezentuje svůj odlišný názor a ještě tomu veřejně v televizi, je odsouzen k linčování. Nedejte se, pořád jsou tady tisíce fanoučků, kteří mají Váš projev a styl rádi a žerou ty Vaše vtípky. Pokud s něčím nesouhlasím, tak si myslím svoje, ale určitě se z toho nezblázním a nepoženu Vás před soud… Buďte svůj a pokračujte v dobře odvedené práci!

 105. villonso napsal:

  Vážený pane Richtre,
  z vašeho komentáře mám zvláštní pocit.
  Zejména do konce roku 2016 jste prohlašoval, jak vám nevadí dominance Mercedesu, že dominance jednoho týmu je přirozená věc, že všechny sezóny F1 byly buďto dominancí jediného týmu, nebo přechody mezi těmito dominancemi. A právě v tomto posledním tvrzení je háček. Bylo minimálně období let 2005-8, kdy spolu soupeřily takřka vyrovnané týmy, a o dominanci nemohla být ani zdaleka řeč. A z toho vyvozuji, že jste byl ve skutečnosti dominancí Mercedesu zdrcen a snažil jste si vytvořit v mysli obraz, že ta dominance vlastně nevadí, že je přirozená a že vás to nemusí trápit. A zejména Lewisova neustálá, opakující se vítězství, zejména v sezóně 2015 Vás podle mne také neustále frustrovala. Proto, myslím si, zní váš komentátor tendenčně, snažíte se totiž vykreslit ten nejhorší scénář jen proto, abyste byl pak třeba vítězstvím Vettela příjemně překvapen. Omlouvám se, dotkne-li se toto vás, je to jen můj názor.

 106. Jan Fridrich napsal:

  Většinou s komentářem nemám problém a když už se neshoduji, tak je to většinou v rozdílném pohledu na věci… (což je jasné, že každý má jiný názor)
  Ale co budu psát dál není, že všechno je špatné, ale jen na čem by šlo zapracovat (já uznávám, že kdybych já měl komentovat, tak bych musel komentovat pro italskou televizi):
  Nevím proč, ale na skysportu či rtl nemají takové „přehmaty“ a jsou více objektivní (můj osobní názor) a ty komentáře s tím, že jste neobjektivní – mně se to stalo taky poprvé, že se mi zdálo, že preferujete více Hamiltona – nemyslím to, jak jste „povzbuzoval“ k tomu aby dohnal Vettela, tam problém nebyl ale spíš jeho penalizace – skysport a rtl okamžitě říkali, že ji dostane a srovnání, že Vettel nedostal pentli za Čínu, tak to bylo opravdu směšné (riciardo to v 2016 taky nedostal … nevím, jestli jste nečetl to, že stewardi už si můžou dohledat stejné incidenty z minulosti a podle toho posoudit – stejně to bylo v Číně minulý rok, force india za to dostala penalizaci: https://www.youtube.com/watch?v=DFZmx1npkJs

  Berte to prosím, jako moje osobní pocity k Vašemu komentáři s kterým většinou nemám problém.

 107. Jura napsal:

  Já už opravdu nevím jak to podat, možná tak, že i přesto, pokud je komentátor sebedokonalejší a obecenstvo tupé, neschopné jeho komentář správně pochopit, je tento komentátor nevhodný.
  Nebudu v souvislosti s F1 používat slovo „milovat“, ale právě proto že mi není lhostejná, jsem velmi nerad když musím před méně zapálenými diváky shazovat přenosy častým odpovídaním na dotazy ohledně rozporu mezi komentářem a realitou.

  Podle mně je výkon obou komentátorů v Bahrajnu, a následná, argumentačně slabá, ale o to více kopavá reakce jednoho z nich, poslední kapkou k jejich výměně.
  Volání komentátora po SC, podpořené odborníkovým výčtem všech jednoprocentních rizik kolem odstaveného Ericssonova vozu, má být zjevně uvolněné a vtipné ? Proč tedy ze zhruba pětistupňové škály krizových opatření při závodě, šaháte v situaci kdy by stačila první až druhá úroveň, zrovna po čtvrté ?, proč né rovnou RedFlag ?
  Tohle jenom k jedné záležitosti z mnoha.

  Ani fotbalový zápas nelze za jednogólového rozdílu prodlužovat neadekvátně k jeho průběhu, bylo by to totiž UNFAIR, stejně jako nelze jezdci na výrazně čerstvějších pneu odepsat ztrátu vzniklou v průběhu závodu, díky níž má ostatně ty pneu čerstvé, v zájmu dramatičnosti ! Bylo by to rovněž UNFAIR, toto je neuvěřitelně pokřivené uvažování.
  Lze mu přát aby jej vlastními silami dohnal, lze akceptovat zásah vyšší moci, ale rozhodně nelze uměle dramatizovat přehnanou reakcí na drobnou okolnost !

  Pokud nejdřív relativizujete Hamiltonův evidentně závažnejší prohřešek (viz. příspěvky níže) s Vettelovým více méně technickým z minulého závodu (který už měl navíc precedens) a poté obviňujete vedení závodu z nevyslání SC v zájmu Ferrari, vyznívá to tendenčně a jste daleko za čárou. pokud vám to vzhledem k vašim interním rozhovorům přišlo jako evidentní přehánéní a odlehčení, tak vězte že z obrazovky to tak rozhodně nevyznívá a žijete s ve vlastním světě jako Merkelová s Junckerem. Schulzem a spol. a stejně tak škatulkujete.
  Tohle prosím není ani urážení, ani teatrální znevažování. Je to nezávislý pohled.
  Nezazní od Vás že Hamilton úmyslně, ve svůj prospěch, na rozdíl od Vettela, zbrzdil soupeře, zato zazní x důvodů proč vyhlásit zbytečný SafetyCar – evidentní tendenčnost.

  Osobně se mi velmi líbí hledání skulin v pravidlech ať už od Vettela či Hamiltona, v minulosti hlavně Schumachera, značí to určitý nadhled pilota. A neméně se mi líbí citlivé posouzení kdy jde o najití skuliny a kdy už vzniká újma soupeři.

 108. PeeTeeR napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych také reagovat na Vaše vyjádření.
  Velice si cením toho, že komentujete závody F1, protože jste jediný komentátor (Váš tým myslím také), který je fanoušek a člověk, který se v F1 vyzná.
  Ale……..

  Nemohu si odpustit, ale také si myslím, že tým Mercedesu a konkrétně Hamiltona máte z pole F1 nejraději. Je Vám líto Alonsa (ale kdo chtěl kam………). Z vašich komentářů je jednoznačně cítit obliba Hamiltona.
  Vrátím se k incidentu Vettela na startovním roštu. Jestliže se podíváte na start vidíte nejenom Vettela, který stojí nekorektně, ale podle Vás i Hamilton šperně stojí protože jak tvrdíte slovíčko within je mezi a Hamilton mezi nestoji ( podle Vás by to mél být stejný přestupek jako rychlost v obci za 51 km/h). Necháme to být a nebudeme se handrkovat za každé slovíčko ( i zde je důležité jak FIA rozhodla a berme ti jako fakt – však to komisaři jednoznačně vysvětlili jak postupovali a proč se tak rozhodli).

  Na téma Hamiltona a jeho „vybržďování“:
  Nikdy jsem u Hamiltona neviděl tolik sebereflexe jak hned po závodě, kde se vyjádřil, že to byla jeho hloupá chyba.
  Jinak souhlasím s názorem, že to je teoreticky vybržďování. On Riciardo ztratil tímto manévrem i na Bottase.
  K názoru safety caru: dle mě to bylo ba naopak špatné pro Ferrari resp. Vettela. Jel do boxů v rámci řádného závodu. Pak jak byl safety car Vettel musel zpomalit a ostatní, kteří byli blízko boxů byly ve výhodě.

  Další věc: od minulého roku jste si oblíbil slovo FRUSTRACE. V každém závodu to používáte. Ono slovo zklamání nezní tak fantasticky, ale alespoň je to české slovo.

  Další věc: Live timing.
  Koukejte prosím do televize na vysílání a jako sekundární informace berze z live timingu. Je tam vše a ztrácíte přehled co se děje na trati (to že někdo někoho předjel Vám celkem často vypadává). Pak sledujte časy jezdců… To, že Vettel ztratil na Hamiltona skoro 2 vteřiny znamená, že Vettel předjížděl pomalejší jezdce a zároveň Hamilton je musí předjet taky….

  Mluvíte stále, že jste fanoušci F1 ( všichni ve Vašem týmu), ale Vettela nemáte rádi nikdo, Kimiho ze setrvačnosti rádi máte z jeho vyjádření. Hamilon je miláček a loňský mistr světa Rosberg je zase úplný opak. Verstapen je dobrý ale preferujete ho před Riciardem. Opravdu si dejte ruku na sedce zda namáte každý svého favorita. Máte jen nechcete být zaškatulkovaní a chcete se tvářit nestraně.

  Váš fanoušek
  Fanoušek F1
  Podporuji Ferrari můj nejoblibenejsi pilot Vettel, nemám rád Alonsa a nesáším Hamiltona ( i když umí jezdit ale svým chovánim se mi nelibi a jen díky chovani je mi tak nesympatický – ba naopak teď u mě vystoupal výš za své prohlašeni.)
  Oblíbené týmy dle pořadí: Ferrari, RedBull, Force India, Renault, Torro roso
  Neutralni tymy – Sauber + Hass
  Neoblíbené týmy – McLaren, Mercedes

 109. Guru napsal:

  Koukám výhradně na SkyTV, tam je vše perfektní. Vše mi tam příjde naprosto vyvážené a na nejvyšší možné urovni, bez ani zdánlivého protěžování Franty či Pepy. Pro maličký státeček jako my kterému je f1 prakticky velmi vzdálená je snana Nova týmu asi maximem kterého se dá dosáhnout. Ale jak říkám, nesleduju to, sleduju SkyTv.

 110. Jerry_134 napsal:

  Vážený pane Richtr, dosud jsem se nikdy nezapojil do podobných diskuzí, protože v mnohých se to množí vzájemnými urážkami a nadávkami, což nesnáším.
  Musím ale říct, že nedělní přenos závodu, a především komentáře během něj mne přinutily, abych v tomto případě udělal výjimku.
  F1 sleduji pravidelně od klukovských let (už v době hluboké totality), kdy jsem ji s tátou sledoval ještě na rakouské televizi. Pokud nemohu sledovat jakoukoliv část víkendu, tak si ji samozřejmě nahrávám a sleduji celý program víkendu. Byl jsem velice rád, když došlo k změně majitele vysílacích práv z NOVA na kanály SPORT 1 a SPORT 2, vaše komentáře a informace ze světa F1 jsou zajímavé a vaše zaujetí při komentování vypjatých situací je někdy až zábavné.
  Bohužel, ale nyní musím říct, že Vaše komentáře a komentáře Josefa Krále během nedělního závodu byly už dost výrazně přes čáru a hranici toho, co stále deklarujete a dosud se to tak i jevilo – to je naprostá nestrannost.
  Nerozumím, jak můžete stále považovat prohřešek Hamiltona v Bahrajnu co do závažnosti v podobném duchu jako prohřešek Vettela v Číně – to právě nasvědčuje o vaší ne až tak úplné nestrannosti.
  Ano, souhlasím, s tím, že Vettel porušil pravidla, ale jak uvedli sportovní komisaři, nezískal tímto žádnou výhodu a ani tím nikoho neohrozil. Všichni víme, že se jednalo o první závod s novými monoposty v mokrých podmínkách, na nových širších gumách do přechodných podmínek. Domnívám se, že pokud by došlo k stejnému prohřešku za jiných podmínek, tak by zřejmě trestu od sportovních komisařů neuniknul.
  Hamilton prokazatelně tímto svým chováním při pit-stopu během SC, jednak získal výhodu, protože zdržením Ricciarda na něj tolik neztratil, a navíc zpomalením na 57km/h jej i prokazatelně ohrozil. Z opakovaných záběrů bylo vidět, jak Ricciardo takto výrazné zpomalení ani nečekal – a proč by taky měl, vždyť všichni se vždy snaží v boxech jet na povoleném limitu 80km/h. Uvedené chování bych přirovnal k tzv. „vybržďovačům“, kteří těsně před vámi bezdůvodně výrazně zpomalí a tím Vás ohrozí. Uvedené přece nelze považovat za srovnatelné např. s porušením pravidel silničního provozu, když si na parkovišti stoupnu autem přes dvě stání …
  Sportovní komisaři tento prohřešek zcela zjevně nepovažovali za hraniční jako vy, ale prohřešek závažný (i na základě videozáznamu a telemetrických dat), a proto jej i potrestali.
  Na základě toho, ale přece nelze usuzovat (nepřímo obviňovat sportovní komisaře) z nadržování, že takto benevolentní nebudou k některým drobným prohřeškům i v budoucnosti – já doufám, že i budou a to bez ohledu na barvu a značku vozu.
  Co je ale zásadní, tak se musí jednat o srovnatelné prohřešky, což se v tomto případě, zcela zjevně nejednalo.
  Pokud prohřešek Hamiltona skutečně považujete za stejně závažný jako postavení jednou stranou monopostu mimo startovní blok, tak to opravdu nechápu Vaše uvažování, stejně jako mnozí další …
  Další situace, která vyvolala emoce, byly komentáře během odstavení monopostu Marcuse Ericssona na konci závodu. Tento Váš článek vznik jako reakce na vlnu obviňování ze strany fanoušků.
  Na druhou stranu sami během přenosu nemáte problém obvinit vedení závodu z ovlivnění závodu ve prospěch Ferrari tím, že nebyl vyhlášen režim SC. U žádného předchozího odstavení monopostu nedošlo k vyhlášení režimu SC a domnívám se, že ani po havárii Verstappena by nedošlo, pokud by nedošlo k následné havárii Strolla a Sainze. Pokud by došlo k vyhlášení režimu SC po odstavení monopostu Marcuse Ericssona, tak by se zase mohlo mluvit o výrazném ovlivnění závodu ve prospěch Mercedesu. O to víc, že M. Ericsson mohl zastavit už toho prvního stanoviště maršálů, kde by jeho odklizení bylo mnohem bezpečnější a trvalo by jen pár vteřin.
  Jsem rád, že vedení závodu citlivě posoudilo situaci a doufám, že tomu tak bude i nadále – a věřte mi, že je mi jedno, zda v té chvíli bude na prvním místě Ferrari, Mercedes nebo Red Bull.
  Vážený pane Richtr, fanoušci nejsou hluší, ale v některých chvílích se ta Vaše slova rozcházejí s realitou … pustil jsem si znova záznam VC Číny a jak v komentářích uvádí „LeonardoForzaF“, tak takhle jste skutečně neskandoval na Vettela, aby stíhal Hamiltona – pak se nemůžete divit reakcím některých fanoušků.
  Nikdo z nás Vám nechce brát Vaše nadšení a názory k dění v F1, ale možná místo obviňování fanoušků by jste si měl vzít z této VC ponaučení.
  No na závěr věřím, že se všichni zase sejdeme u dalších VC a budeme společně prožívat tu vášeň a lásku, kterou zjevně všichni k F1 máme a to i přesto, že na některé situace nemáme stejná názor.

 111. létající skot napsal:

  Lásku k F1💗? Tu máme „tady“ snad všichni….A komentátoři by mely byt emotivni,a hlavně musí mit vášeň pro F1, a tu jim nelze odepřít.

 112. LeonardoForzaF napsal:

  No upřímně pane Richtre při VC Číny jste takhle neskandoval na Sebastiána aby stíhal Lewise tak že je docela pochopitelné že se ozývají jedovaté jazyky ale mně osobně to nevadí vlastně je mi to fuk. 😀
  Co mi ale vadí trošku je že se mi zdá že neprojevujete vůbec tu vášeň jelikož rozumím dobře Italsky tak často koukám na streamy právě vašich Italských kolegů popřípadě kolegů ze zahraničí a ti si to komentování hrozně užívají křičí u toho a tohle mně osobně spíše vadí že vám to chybí se mi zdá ale co jste super chlapy zase na druhou stranu děláte pro fandy hrozně moc streamy,odpovídáte na otázky a podobně a tohohle si já velmi vážím děkuji vám za vaši práci ale zkuste to občas okořenit trochou té vášně a křiku!

 113. ojvasus napsal:

  Lásku ke sportu vám nelze upřít. Přiblblé fórky a někdy až dětinsky zabarvené hlášky vem čert, k vám to patří a dává to vašemu projevu něco „unikátního“. Zkuste se ve volném čase podívat na přenosy SkySport – a samozřejmě vím, že se velikostně a finančně nemůžete v žádném případě měřit – profesionální komentář, bez faktických chyb, spousta informací ze světa F1. A to jsou prostě hodiny a hodiny příprav.
  Každopádně nechci aby to vyznělo jako čistý hate, vaší práce si vážím! 🙂

 114. trencherman trencherman napsal:

  Nojo, češi a jejich pověstná kritičnost a nesnášenlivost. Ještě že monoposty nemají loga fotbalových klubů .-)) Tomáš Richtr je náhodou super komentátor, nesnáším nudné patrony.

Napsat komentář