Proč cestovat mnoho kilometrů a platit velké peníze? Zajímavé závody formulí můžete vidět i v Česku

Netradiční akce se uskuteční 5. a 6. srpna na mosteckém Polygonu, kde se se svými stroji předvedou účastníci projektu Formule Student. Formule Student je odvětví motorsportu, které vzniklo před pár lety za jediným účelem: Aby si talentovaní mladí studenti a lidé z celého světa mohli splnit svůj velký sen, a to stát se konstruktéry a…

Štítky: Formule Student Motorsport Polygon Most Zveřejněno 27. 07 2016 — Dominik Lob

Netradiční akce se uskuteční 5. a 6. srpna na mosteckém Polygonu, kde se se svými stroji předvedou účastníci projektu Formule Student.

Formule Student je odvětví motorsportu, které vzniklo před pár lety za jediným účelem: Aby si talentovaní mladí studenti a lidé z celého světa mohli splnit svůj velký sen, a to stát se konstruktéry a vytvořit vlastní formuli. S tou se pak mezi sebou utkají a porovnají vlastní práce.

Studenti se všechno učí sami, celá konstrukce vozu je vytvořena jimi samotnými. Pro většinu z nich se studentský život točí vlastně pouze kolem formule. Odměnou jim ale nejsou peníze nebo prestiž, nýbrž zkušenosti, které poté mohou využít ve své budoucí kariéře.

To, co diváci znají z formule 1, je zde uplatňováno také. Neustálý vývoj vozu je předpokladem k tomu, aby byl tým úspěšný. Není to tak, že by studenti vytvořili jeden monopost, se kterým by poté závodili několik let. Každý rok představují nové vylepšené vozy, které jsou dalším krokem vpřed. Vše za jedním účelem – uspět na závodech.

Během roku se uskuteční mnoho klání v rámci Evropy i celého světa. Týmy většinou nemají finance, aby se zúčastnily všech podniků, ale v pátek 5. a v sobotu 6. srpna na Polygonu Most uvidíte všechny české týmy zastoupené v této soutěži. Jedná se o CTU CarTech z ČVUT v Praze, TU Brno Racing z VUT v Brně (oba týmy bojují s formulí se spalovacím motorem) a eForce z ČVUT v Praze, kteří soutěží s elektroformulí. Kromě nich zde vystoupí dalších 39 týmů – 26 se spalovacím a 13 s elektrickým motorem. Vstup je zcela zdarma.

Vyjma bitev přímo na trati se soutěžící utkají i ve statických disciplínách. V nich profesionální porota hodnotí technickou vyspělost vozu, postup při vývoji, cenu a celkový běh týmu. Ten tak musí fungovat správně jak z hlediska technického, tak i z hlediska ekonomického.

Když se zrovna nebude závodit, tak se návštěvníci budou moci bavit bohatým doprovodným programem, který si pro ně připravil generální partner soutěže společnost ŠKODA Auto. Nebude chybět soutěž o nejrychlejší výměnu kola, přednášky o motorsportu, fotostánek automobilky, občerstvení a spousta dalšího. Mimo jiné se představí v akci i nový učňovský vůz Atero, jediný na celém světě, nebo rally speciál Fabia Combi R5. V neposlední řadě si společnost Valeo připravila statickou ukázku adaptivních systémů.

Čtěte dále: Seznamte se: Leena Gadeová, jedna z mála inženýrek v motorsportu

Foto: cartech.cvut

Diskuse k článku

Napsat komentář