Přepravit cirkus F1 do Soči si žádá šest letadel Boeing 747 Jumbo Jet

Šest letadel typu Boeing 747 si vyžádala přeprava kontingentu F1 z Bahrajnu do Soči, dějiště Velké ceny Ruska. Přepravu vozů a zařízení na GP Ruska a z ní zajišťuje největší letecká cargo společnost, Air Bridge Cargo.

Štítky: FOM Zveřejněno 20. 04 2017 — Tomáš Richtr

Náklad o celkové váze více než sto tun na každý ze šesti letů je do areálu Zimních olympijských her je zajišťován společností Formula One Management, která si pro potřeby transportu objednává charterové lety. Pro transfery z Evropy jsou využívány letištní základny v Londýně a Mnichově, ale pro přepravu mezi jednotlivými velkými cenami mimo Evropu bez možnosti návratu domů je potřeba alternativní doprava.

FOM přes svého hlavního partnera DHL objednává služby u různých dopravců, ale v případě GP Ruska je to vcelku pochopitelně ruská společnost. Air Bridge Cargo je vlastněna skupinou Volga-Dnepr Group, která provozuje například známý Antonov An-124 Ruslan. Dceřiná společnost Air Bridge Cargo má 21 letadel Boeing 747 Jumbo Jet.

Přepravují se nejen drahá a úzkostlivě opečovávaná auta, ale také například tisíce litrů paliva a olejů a pochopitelně nezbytná infrastruktura, od serverů, počítačů, přes kabely, nástroje, až po náhradní díly. Zatímco po Evropě se týmy přemisťují kamiony, na takzvané ‘fly-away’ závody je potřeba šest strojů B747. Zatímco před lety se závodilo převážně v Evropě, dnes se létá do takových exotických zemí, jako je Singapur, Ázerbájdžán, Abú Dabi, Bahrajn nebo Čína.

Přibližně 40 až 60 tun nákladu si vyžádá každý tým, na 30 tun vyjde infrastruktura pro zázemí týmů, na 150 tun vyjde televizní technika.

Rychlá cesta letouny není jediný způsob, jakým se přepravuje potřebný materiál na okruh. Vloni Pirelli na velké ceny dopravilo skoro 43 tisíc pneumatik. Na ‘fly-away’ závody je přepravuje levnější variantou – lodí. Když sečteme váhu všeho, co se na závody přepravuje, dosáhneme dle tvrzení DHL čísla 2 tisíc tun.

Jak uvádějí oficiální stránky seriálu, je jen polovičním vtipem, že přepravit se z jedné velké ceny na druhou se skoro rovná armádním přesunům.

Diskuse k článku

Napsat komentář