Nejlepší z nejlepších – pět nezapomenutelných závodů Jensona Buttona

Když má Jenson Button svůj den, je těžko k poražení. Přesvědčit se můžete sami – u příležitosti „konce“ závodníka McLarenu v F1 připomínáme unikátní závody v Britově dlouhé kariéře, kde tomu tak skutečně bylo. Tedy ne všechny, ale pouze těch nejvýjimečnějších pět. Jenson Button během víkendu Velké ceny Itálie oznámil dočasný konec kariéry. Pro upřesnění,…

2 Štítky: Jenson Button Zveřejněno 6. 09 2016 — Dominik Lob

Jenson Button během víkendu Velké ceny Itálie oznámil dočasný konec kariéry. Pro upřesnění, pilot McLarenu se vyjádřil, že nebude na startovním roštu příští rok. Odchod z formule 1 to však prý neznamená…

Brit se totiž stane rezervním pilotem a současně ambasadorem svého týmu. Kromě toho je zde možnost, že by se jako závodní jezdec vrátil pro rok 2018, pokud se tedy Fernando Alonso rozhodne na konci příští sezony odejít do závodnického důchodu.

Jenson Button zažil dlouhých sedmnáct let ve formuli 1. Pauza je proto více než zasloužená. Konečně bude mít čas na svoji rodinu a přátele, a jak sám říkal, těší se na to, že „bude moci vstávat, kdy bude chtít“. Zda to bude znamenat konec kariéry ve formuli 1, či nikoli, ukáže až budoucnost. Tak či onak, rychlá připomínka sedmnácti let této výrazné postavy v královně motorsportu neuškodí.

Buttonova kariéra začala rokem 2000, když se stal pilotem Williamsu. Zpočátku byl Brit často označován za „playboye“. Sám však přiznal, že by za kýžené první vítězství obětoval cokoli, klidně i svůj hýřivý život.

Nakonec to trvalo dlouho, ale dočkal se. Po 113 závodech se Brit konečně mohl radovat ze stupínku nejvyššího, když zvítězil v deštivé Velké ceně Maďarska 2006.

Rok 2008 byl obtížný. Honda oznámila odchod z formule 1 a Button se tak ocitl bez sedačky pro příští sezonu. Naštěstí se týmu ujal Ross Brawn a nakonec to byl příběh jako z pohádky. Brawn byl především zpočátku sezony dominantní a Button získal svůj jediný titul mistra světa.

Nadcházející rok odešel do McLarenu, kde se vedle něj v průběhu let vystřídali i takoví velikáni jako Lewis Hamilton a Fernando Alonso. V souboji s oběma uspěl velmi dobře, čímž potvrdil svůj závodnický um. Následující okamžiky z kariéry Jensona Buttona ho jen potvrzují. Tady je těch pět nejunikátnějších:

Velká cena Německa 2000

Ve své působivé debutové sezoně s Williamsem přišlo Buttonovo nejlepší vystoupení při příležitosti Velké ceny Německa na Hockenheimringu. Do závodu se kvalifikoval na místě šestnáctém, ale poté, co mu motor nechtěl nastartovat, byl nucen startovat poslední. Díky dešti, dvěma safety carům a několika odstoupením se mu však podařilo probít polem na desátou pozici.

Podmínky se nicméně znovu zhoršovaly, Button tak dvanáct kol před koncem zajel do boxů pro mokré pneumatiky. Ukázalo se, že načasování této zastávky bylo perfektní. Jenson se posunul na místo čtvrté a cílem projel pouhou sekundu a půl od pódiového umístění.

Velká cena Brazílie 2009

Buttonův nejvíce vzpomínaný výkon v jeho mistrovské sezoně není ani jedno z jeho šesti vítězství. Všechny tyto výhry získal poměrně pohodlně za volantem vozu Brawn, který byl zpočátku bez konkurence. Oním momentem roku je jízda z předposledního závodu, díky které získal titul mistra světa.

Sebastian Vettel se bodově dotahoval a tlak na Buttona tak byl stále větší. Brit se na okruhu Interlagos kvalifikoval až na čtrnáctém místě, zatímco jeho kolega Barrichello uzmul pole position. Aby zachránil šampionát, jel agresivně, jak jen to šlo. Získával pozici za pozicí, až nakonec dojel na pátém místě, které mu k zisku titulu stačilo.

Jeho památný zpěv písně ‘We Are The Champions’ do týmového rádia a následná oslava s otcem zůstane v pamětích fanoušků ještě velmi dlouho.

Velká cena Japonska 2011

Button byl znám pro svoje umění na vodě, na suchu však už tolik obávaný nebyl. V Japonsku 2011 však nenechal nikoho na pochybách, že umí i za normálních podmínek. V Suzuce zvítězil po startu z první řady, když v přímé bitvě porazil Fernanda Alonsa i Sebastiana Vettela.

I když ani tato výhra nezabránila v zisku druhého titulu mistra světa Sebastianu Vettelovi, alespoň pomohla Jensonovi k celkovému druhému místu v šampionátu sezony 2011. Bylo to tak potřetí, co se umístil na pomyslném pódiu v šampionátu jezdců.

Velká cena Belgie 2012

Kritikové Buttonovi často vyčítali, že nemá rychlost na jedno kolo. Pouze osm pole position z celkových více než tři sta závodů to jen dokazuje. Kromě toho, čtyři z nich získal ve zpočátku bezkonkurenčním Brawnu, další tři v období let 2004 a 2006 za volantem Hondy.

Jeho jediné pole position pro McLaren přišlo v belgické Velké ceně roku 2012, když o tři desetiny překonal druhého Kamuje Kobajašiho. Lewis Hamilton byl mimochodem téměř o celou sekundu pozadu na místě osmém.

Button měl výborný start a ihned se ujal vedení. Za ním se ale děly věci. Romain Grosjean po svém zběsilém manévru vyřadil další tři vozy ze závodu. Po zajetí safety caru do boxů Jenson vedl závod neohroženě až k cílové vlajce a o jeho vítězství nebylo pochyb.

Velká cena Kanady 2011

A to nejlepší nakonec! Jeden z nejúžasnějších a se čtyřmi hodinami, čtyřmi minutami a třiceti devíti vteřinami také nejdelší závod v historii formule 1. Velká cena Kanady na okruhu Gillese Villeneuva, rok 2011 a Jenson Button jakožto vítěz.

Britův závod byl absurdní. Po zajetí zpomalovacího vozu do boxů, za kterým se kvůli dešti v úvodu jelo, se Button dokázal dostat před Hamiltona. Ten se s tím nechtěl smířit, takže na cílové rovince zaútočil na kolegovu vnitřní stranu. Button ho ale přes víření vody v zrcátkách neviděl a prostor uzavřel moc pozdě. Hamilton si o boxovou zídku poškodil auto a byl nucen odstoupit.

Jenson pokračoval, ale kvůli penalizaci průjezdu boxy za příliš vysokou rychlost za safety carem neměl možnost předvést své skvělé tempo. Závod byl však brzy poté přerušen kvůli bouřce. Restartován byl až o dvě hodiny později. A znovu, kolize s Alonsem a následný defekt pneumatiky srazil jediného pilota McLarenu v závodě zpět na poslední místo.

Poté už ale následovala jen a jen neskutečná stíhací jízda. Button předjížděl soupeře za soupeřem a po správném přezutí na suché pneumatiky deset kol před cílem se vyšplhal dokonce na místo čtvrté. S Markem Webberem a Michaelem Schumacherem udělal krátký proces, díky čemuž ho od vítězství dělil už pouze Sebastian Vettel.

I když jel mnohem rychleji než Němec, tak se zdálo, že Britovi na nezbytný útok nezbude čas. Nicméně pouhých šest zatáček před cílem Vettel udělal chybu, trochu se sklouzl na mokré části tratě a daroval Jensonovi životní vítězství.

Čtěte dále: Co bude Jenson Button dělat příští rok?

V roce 2000 vstoupil do formule 1, o šest let později si dojel pro první vítězství, v Brazílii 2009 zase slavil titul mistra světa. Zda se rok 2016 zapíše jako Buttonova poslední sezona, je zatím ve hvězdách

Nezapomenutelný moment – Brazílie 2009 a Jenson Button slaví titul mistra světa. Jaký okamžik máte se sedmnáctiletým působením Brita ve formuli 1 spojený vy?