Jaké tresty lze vlastně uložit? I napomenutí je trestem

Napomenutí pro Lewise Hamiltona za přejetí pásu mezi vjezdem do boxů a závodní dráhou někteří interpretují tak, že "unikl trestu". Není to přesné. Pravidla Lewis Hamilton totiž porušil a byť to zní divně, byl potrestán, byť jen napomenutím.

• Zákaz startu v dalším závodě

Sportovní komisaři si mohou tedy libovolně vybírat. Pokud se komisaři rozhodnou pro určitý trest, například časový trest 10 sekund, neexistuje prostředek, který by sportovní komisaře donutil své rozhodnutí upravit (například na 5 sekund) nebo zcela zrušit. S výjimkou posledních dvou trestů se totiž proti žádné penalizaci nedá odvolat.

A ačkoli to nikdy nepřiznají, vždy komisaři nepochybně přemýšlí nad tím, jaký následek vybraný trest bude mít. Bottas byl v cíli GP Německa za Hamilton s rozestupem 4,535 sekundy. Kdyby Hamilton dostal prakticky nejmírnější možný časový trest 5 sekund, spadl by na druhé místo a vítězem by se stal Bottas.

Zajímavé je, že komisaři vlastně mohou udělit jakýkoli časový trest. Kdyby ale Hamiltonovi dali trest například 3 sekundy, byl by nekonzistentní s historickými penalizacemi a FIA by čelila ještě větší kritice než dosud.