Jak vlastně funguje Strategická skupina F1?

Před důležitým jednáním o budoucnosti sportu GPF1 vysvětluje, jak vlastně Strategická skupina F1 funguje.

2 Štítky: FIA motory Pravidla Zveřejněno 13. 05 2015 — Tomáš Richtr

Strategická skupina je asi nejvíce skloňovaným pojmem posledních týdnů. Čím častěji jej zástupci F1 používají, tím nadějněji se i fanoušci sportu k ní upínají. Věří totiž, že Strategická skupina formuli 1 spasí v jejich prospěch.

Schvalování pravidel F1 si co do složitosti nijak nezadá například se schvalováním zákonů naší země. Strategická skupina je jakýsi Parlament, který kromě promarňování neuvěřitelně velkého množství času také navrhuje a schvaluje pravidla. Předkládá je Komisi F1 (Senátu), který návrhy buď zamítne, nebo schválí a podstoupí prezidentovi: Světové radě motorsportu.

Komise F1 ani Světová rada motorsportu žádné návrhy sama od sebe nepředkládá.

Je to právě složení Strategické skupiny, co je největším problémem. Má osmnáct hlasů rozdělených na třetiny: pouze šest jich má samotný pořadatel šampionátu, FIA. Šest jich má reprezentant majitele komerčních práv Bernie Ecclestone a šest týmy F1. Ty jsou ve Strategické skupině zastoupeny Ferrari, Red Bullem, McLarenem, Mercedesem a Williamsem, plus šestým týmem, kterým je ten nejvýše postaveným v Poháru konstruktérů s výjimkou stabilní pětky (pro letošek Force India). Zbylé týmy tak nemohou své zájmy nijak hájit, leda by přesvědčily šest svých ‚kolegů‘, aby tak činili.

Návrh Strategickou skupinou projde, hlasuje-li pro něj prostá většina. Pro změny po termínu (například technických pravidel pro příští rok, pro něž termín uplynul v letošním březnu) musí hlasovat úplně všichni bez výjimky.

Pro změny na rok sezonu 2017, před kterou také končí současná smlouva s dodavatelem pneumatik Pirelli, tak stačí prostá většina.

Pokud tedy Bernie Ecclestone spojí síly s prezidentem FIA Jeanem Todtem, může týmy F1 takříkajíc přetlačit. Problém je, že Jean Todt pravděpodobně ve FIA nemá oddělení pro komunikaci s veřejností, takže není moc jasné, jaké on má zájmy. Ale Ecclestone se hodlá s Todtem sejít dnes (ve středu) na společné večeři.

V minulosti se Strategická skupina nebyla schopna dohodnout prakticky na ničem, s výjimkou zákazu výrazných změn zabarvení jezdeckých přileb. Nyní ale všechny strany cítí, že už je potřeba se někam pohnout, a tak nejen Robert Fernley z Force Indie věří, že se jedná o průlomové jednání.

Diskuse k článku

Napsat komentář