GP v ulicích Londýna je zatím v nedohlednu

Navzdory chystané legislativní změně nemá závod F1 v ulicích britské metropole ani zdaleka na růžích ustláno. Nejprve je potřeba vyřešit finanční stránku věci.

Štítky: Londýn Zveřejněno 13. 07 2014 — Tomáš Bohuslav

Navzdory chystané legislativní změně nemá závod F1 v ulicích britské metropole ani zdaleka na růžích ustláno. Nejprve je potřeba vyřešit finanční stránku věci.  

Když se v uplynulých dnech nechal britský premiér David Cameron slyšet, že jeho vláda pomocí vyhlášky, která by měla vstoupit v platnost během příštího roku, významně zjednoduší místním samosprávám možnost uzavřít veřejné komunikace za účelem pořádání automobilových závodů, téměř okamžitě se ve světě F1 vyrojily spekulace, podle nichž se takto výrazně znásobily šance na uspořádání Ecclestonem vysněné Grand Prix v ulicích Londýna.

Jen pár hodin poté však samotný iniciátor této myšlenky přišel s vyjádřením, jímž počáteční nadšení řady fanoušků tohoto sportu, zejména pak těch britských, poněkud rozptýlil. Londýnský závod podle něj rozhodně nelze považovat za hotovou věc, ba naopak. Důvodem jsou pochopitelně peníze.

„V minulosti jsme mluvili se starým starostou a všemožnými lidmi. Záleží to na tom, s čím můžeme přijít z komerčního hlediska, protože jak to asi budeme financovat?“ cituje Ecclestona Press Association.

„Zpráva je to dobrá, ale nevím, jestli z toho budete mít pouliční závodění, protože není levné připravit něco, co bude bezpečné. Pouliční závodění je drahé. Pokud to vůbec dají dohromady, pak uvidíme, co se stane. Alespoň je dobrý náznak, krok správným směrem,“ podotýká šéf F1.

Během svého proslovu v továrně Williamsu vyzdvihl Cameron přínos formule 1 celé britské ekonomice. Zdůraznil, že hned 8 z 11 týmů má své sídlo ve Velké Británii, přičemž jen v samotném Oxfordshiru pracuje v tomto odvětví na 41 tisíc lidí pro téměř 5 000 společností. To Ecclestona pochopitelně těší:

„Co je na tom dobrého, je, že vláda pohlíží na formuli 1 nejen jako na motoristický sport, ale také jako na něco mocného, co je dobré pro zemi a co jí přináší peníze.“

Případné financování Grand Prix v ulicích Londýna však zatím stále zůstává zahaleno otazníky.

„Kdo ví? Třeba je možné, aby s tím (vláda) vypomohli. Kdyby městský obvod Westminster a starosta přišli s dostatkem peněz, které jinak pravděpodobně zaplatí za minerálku, kterou vypijí na schůzích, pak bychom se tam možná vydali! Uvidíme, co chtějí udělat,“ uzavírá Ecclestone.

Diskuse k článku

Napsat komentář