Ecclestone vyslyšel menší týmy. Navrhuje změnit systém přerozdělování peněz

Formuli 1 již dlouhou dobu sužují problémy s rozdělováním finančních odměn od držitelů komerčních práv mezi týmy. Stěžují si ty malé, které dostávají jen zlomek peněz z koláče, kvůli čemuž mohou velkým stájím jen těžko konkurovat. Nyní však možná vše spěje k nápravě. A ruce v tom má pochopitelně Bernie Ecclestone, který v důsledku nátlaku ze strany menších týmů zvažuje…

Štítky: Bernie Ecclestone F1 FOM Zveřejněno 27. 06 2016 — Josef Nekvinda

Formuli 1 již dlouhou dobu sužují problémy s rozdělováním finančních odměn od držitelů komerčních práv mezi týmy. Stěžují si ty malé, které dostávají jen zlomek peněz z koláče, kvůli čemuž mohou velkým stájím jen těžko konkurovat. Nyní však možná vše spěje k nápravě.

A ruce v tom má pochopitelně Bernie Ecclestone, který v důsledku nátlaku ze strany menších týmů zvažuje úplnou restrukturalizaci systému finančních odměn. Pravdou ale je, že FOM v současné době disponuje platnou bilaterální dohodou s týmy jako Ferrari, McLaren, Mercedes nebo Red Bull, která těmto stájím zajišťuje onen zvýšený přítok peněz v důsledku tzv. historického přínosu sportu až do roku 2020. Špičku ledovce ztělesňuje Ferrari, které takto získá až o 90 miliónů dolarů více oproti menším stájím.

Právě to je předmětem sporu již pěkných pár pátků. Situace nakonec před několika měsíci doputovala až před Evropskou komisi, a to díky Sauberu a Force Indii. Stížnost poukazovala na „anti-sportovnost“ soutěže.

„Záměrem pro komisi je, aby prozkoumala, proč byla preferenční práva předložena jen některým stájím. V současné struktuře existuje skupina týmů, která rozhoduje o pravidlech, a tudíž je zná dříve než ostatní. Tato konkurenční výhoda se pak samozřejmě odráží i na trati, což má ve výsledku vliv i na přerozdělování prize money od FOM. To vše s tím opravdu souvisí,” uvedla v minulosti šéfka týmu Sauber Monisha Kaltenbornová.

Nyní proto Ecclestone k přehodnocení systému a nastolení spravedlivějšího řádu pro všechny týmy přece jen svolil. Má-li se ale tak stát ještě před vypršením výše zmíněné dohody, musely by se na změně shodnout všechny zúčastněné týmy. To je to, co činí na první pohled velmi jednoduchou záležitost prakticky nemožnou. Návodem se nicméně Ecclestoneovi stala anglická Premier League.

„Všechno si dobře projdu a zjistím, jak věci fungují a zda mohu přijít s rovnoprávnějším řešením pro všechny týmy. V Premier League mají dobrý systém rozdělování odměn, takže by to možná mohlo fungovat i u nás. Vždy tu ale budou lidé, kterým se to bude líbit, zatímco jiným ne a budou trpět,“ sdělil Ecclestone.

Čtěte dále: Sauber bojuje na hranici krachu. Svůj přístup ale měnit nechce

Diskuse k článku

Napsat komentář