Chystá se revoluční změna na Monze?

Na trať italské Monzy se chystají zvláštní změny: slavná Velké zatáčka (Curva Grande) by mohla zmizet. Vystřídat by ji měla kombinace zatáčky s menším poloměrem a šikana. S informací přišel italský list Gazzetta dello Sport. Změna spočívá v odlišném nájezdu do části okruhu na vnitřku Velké zatáčky, a vybudováním nové šikany. Důvody nejsou známé, ale…

7 Štítky: GP Itálie Monza Zveřejněno 23. 01 2016 — GPF1.cz

Na trať italské Monzy se chystají zvláštní změny: slavná Velké zatáčka (Curva Grande) by mohla zmizet. Vystřídat by ji měla kombinace zatáčky s menším poloměrem a šikana. S informací přišel italský list Gazzetta dello Sport.

Změna spočívá v odlišném nájezdu do části okruhu na vnitřku Velké zatáčky, a vybudováním nové šikany. Důvody nejsou známé, ale motivací by mohla být skutečnost, že Velká zatáčka na svém vnějšku neposkytuje dostatečně velké únikové zóny, a je tak nebezpečnou. Přesvědčit se o tom mohl například pilot evropské formule 3 Lance Stroll v loňském roce. Dalším důvodem je nejspíš snaha organizátorů pořádat závody MotoGP.

Podle informací italského tisku navržené změny okruhu již na simulátoru testoval Sebastian Vettel. Nová část okruhu nově nabídne převýšení 2,5 metru a podle samotného Vettela bude obtížné trefit ideální závodní stopu. V jaké fázi realizace či schvalování se návrh nachází, není ale v tuto chvíli jasné, stejně jako míra jeho proveditelnosti.

Navržené změny okruhu na Monze

Navržené změny okruhu na Monze

Níže jsou prezentovány obrázky sekcí starého okruhu verze ‚Pirelli‘:ITA Monza F03 ITA Monza F05

 

Diskuse k článku

7 komentářů: “Chystá se revoluční změna na Monze?”

 1. INF_11 napsal:

  Jinak pokud chcete vidět klopenky z Monzy v akci (na dobových záběrech), doporučuji film Grand Prix (1966), jen to nepřežeňte s volume, jinak jak nakopnou motory spadnete ze židle 😀 (a to jsou fakticky motory z tehdejší F3, ne F1).

  Ve filmu si zahrálo spousta dobových jezdců (ve vedlejších rolích), Fangio, Clark, Brabham (a dalších asi 15), a hlavně, tím, že to je starý film, krásně zobrazuje dobovou atmosféru. Doporučuji ke shlédnutí každému true fandovi.

 2. Lukáš Štěrovský Lukáš Štěrovský napsal:

  Ferda:
  Jinde jsem četl, že tahle změna by se měla týkat pouze pro motocyklové závody.

  Chtěj to udělat pro to, aby dostali zpátky MotoGP, pro který by tahle zatáčka byla asi hodně o hubu. Je ale otázkou, jestli to bude permanentní změna, nebo ji využijí právě jen motocykly.

 3. Ferda napsal:

  Jinde jsem četl, že tahle změna by se měla týkat pouze pro motocyklové závody.

 4. Variotek Variotek napsal:

  Co to má jako být za paskvil?

 5. INF_11 napsal:

  Když se bojej, tak ať jdou na pískoviště tahat kačera, nikdo je nenutí závodit.
  Navíc zadarmo to nedělají, prachy za to berou slušný.
  Kdyby radši obnovili klopenku, než tyto troloviny.

 6. dejvidek dejvidek napsal:

  To jsou fakt pitomci, jel sem Monzu už 2x a úsek za první šikanou a za Lesmo sem si užíval nejvíc. Monza změnu nepotřebuje.

 7. ohinek ohinek napsal:

  Naprostí blázni. Zmizí tak jedna z posledních starých zatáček, aby se nám náhodou děťátka piloti nepodělali, co na tom že co se bezpečnosti týče jezdí pomalu v tancích. To je něco jako šikana v eau rouge v 94 nebo úprava 130r po roce 2005.

Napsat komentář