Brzdy F1

Během jedné vteřiny a pár desetinek dokážou zpomalit vůz až o 260 km/h. Brzdy jsou jedním z nejpůsobivějších aspektů moderních vozů F1. Týmy mají přitom na výběr z několika konfigurací systémů, které mají za úkol vůz zpomalit. Které to jsou a čím se od sebe liší, to pro Autosport vysvětluje expert Gary Anderson. Hlavním problémem je, že…

Štítky: Brzdy Gary Anderson Zveřejněno 16. 02 2016 — Lukáš Štěrovský

Během jedné vteřiny a pár desetinek dokážou zpomalit vůz až o 260 km/h. Brzdy jsou jedním z nejpůsobivějších aspektů moderních vozů F1. Týmy mají přitom na výběr z několika konfigurací systémů, které mají za úkol vůz zpomalit. Které to jsou a čím se od sebe liší, to pro Autosport vysvětluje expert Gary Anderson.

Hlavním problémem je, že neexistuje jeden materiál, který by umožnil zastavit auto a současně byl spolehlivý a konstantní. Navíc maximální průměr a tloušťka brzdových disků jsou omezeny předpisy, stejně jako počet brzdových destiček, třmenů a jejich pístů.

Filozofie současného používání brzd je následující: týmy na předku vozu využívají maximální možné velikosti jednotlivých parametrů. Na zadních kolech kvůli nabíjení baterií systémů rekuperace kinetické energie (ERS), ke kterému dochází právě ze zadní nápravy, se zase využívá menších brzdových systémů.

Kvůli tomu jsou všechny součásti na limitu a je potřeba se o ně náležitě starat. Pokud se karbon, z něhož jsou vyrobeny například brzdové disky, příliš rozpálí, razantně vzroste opotřebení brzd a uvidíte spoustu černého, karbonového prachu vycházejícího z kol při brzdění. Pokud se brzdy na rovince příliš ochladí, pak nefungují ani zdaleka tak, jak by měly.

V podstatě existují dva základní typy brzdového materiálu, mezi kterými si stáje mohou zvolit. Jeden pracuje při lehce nižších teplotách než druhý a dává jezdci o něco lepší pocit kontroly v momentě, kdy sešlápne brzdový pedál. Ale schopnost tohoto materiálu zastavit auto, jeho účinnost, není tak vysoká. Navíc se ještě zhoršuje s tím, jak se brzdy postupně ohřívají.

Druhý materiál má sice menší počáteční brzdný účinek, takže jej řidič může vnímat jako méně účinný, ale jeho celková schopnost zastavit auto je vyšší a navíc dokáže pracovat za vyšších teplot.

Na základě čeho se týmy rozhodují, jaký ze systémů nasadí? Může se zdát, že hlavní roli hraje konfigurace okruhu: jak často a tvrdě se na něm musí brzdit, jak dlouhé jsou rovinky k ochlazení brzd… ale není to úplně pravda.

Mnohem důležitější je subjektivní pocit řidiče. Moderní vozy formule 1 jsou schopny díky brzdám snížit rychlost z 320 na 60 km/h v čase o něco málo delším, než je jedna vteřina (nebo během vzdálenosti menší než 100 metrů). Není tak divu, že důvěra pilota a jeho pocit z brzd jsou doslova životně důležité faktory.

Čtěte dále: Konec úmyslně nekvalitních pneumatik? Všichni jsou pro

Montreal je kvůli své konfiguraci (hodně intenzivního brzdění a málo rovinek na ochlazení brzd) náročnou tratí na techniku

Montreal je kvůli své konfiguraci (hodně intenzivního brzdění a málo rovinek na ochlazení brzd) náročnou tratí na techniku

Diskuse k článku

Napsat komentář